Οι κίνδυνοι στο διαδίκτυο είναι μεγάλοι. Ιδιαίτερα κάποιοι νέοι χρήστες πρέπει να γνωρίζουν ότι δεν πρέπει να απαντούν σε αγνώστους. Ούτε βεβαίως ν’ ανοίγουν παράξενα μηνύματα πριν ρωτήσουν τους αποστολείς τους για το περιεχόμενο. Υπάρχουν βίντεο με άσεμνο περιεχόμενο και επεξεργασμένες φωτογραφίες που στέλνουν διάφοροι σαν να ήταν δικές σας, στις επαφές σας. Υπάρχει ένας νέος πειρατής στο facebook, που μεταξύ των σχολίων των επαφών των χρηστών βάζει προσβλητικές φράσεις.

Επίσης στέλνουν μήνυμα με το λογότυπο του YouTube, το οποίο δεν πρέπει να ανοίξετε. Στο εξωτερικό υπάρχουν και κάποιοι που προβαίνουν σε εμπορία οργάνων. Άγνωστοι που μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων εκβιάζουν χρήστες μέσων κοινωνικής δικτύωσης καταφέρνοντας να κλέψουν οργανικά μέρη, για τα οποία αργότερα τους απειλούν για να λάβουν λύτρα.

Η ανεξέλεγκτη χρήση του διαδικτύου εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους, πρέπει όλοι να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί.

Άμα θέλετε παρακολουθήστε και το παρακάτω βίντεο:

Μείνετε συντονισμένοι στο Paulos Blog για να μαθαίνετε όλα τα  ενδιαφέροντα θέματα που αφορούν κάθε γονιό και κάθε μαθητή!

Visits: 60