paulos blog

Όπως κάθε μέρα, συνεχίστηκαν κανονικά τα μαθήματα μέσω της τηλεκπαίδευσης αλλά και σήμερα εμφανίστηκαν ιδιαίτερα προβλήματα σε κάποιες περιοχές και σε κάποιους μαθητές.

Σύμφωνα με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΈΣ μας πληροφορίες υπήρχαν θέματα και σήμερα στην τηλεκπαίδευση με την πλατφόρμα του  Υπουργείου Παιδείας να μη μπορεί να ανταποκριθεί. Συγκεκριμένα παρατηρήθηκε ότι οι μαθητές είχαν πρόσβαση σε όλες τις ιστοσελίδες αλλά όχι σε αυτή του WEBEX . Τα προγράμματα περιήγησης εμφάνιζαν το εξής μήνυμα ” Ο κεντρικός υπολογιστής άργησε πολύ να ανταποκριθεί ” . Μάλιστα,  για να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της η πλατφόρμα απέκλεισε κάποιες δυνατότητες στους δασκάλους και τους μαθητές όπως αυτήν του να ενεργοποιήσουν την κάμερα τους ή να επικοινωνήσουν με το δάσκαλο τους μέσω του chat που διαθέτει η εφαρμογή.

Αυτές ήταν οι πιο πρόσφατες ενημερώσεις για την την τηλεκπαίδευση και το πρόγραμμα WEBEX την ώρα που αβέβαιο παραμένει το μέλλον των σχολείων.

Visits: 65