Εκπαιδευτική Τηλεόραση: Το πρόγραμμα για αύριο 15/12

Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX. Δείτε σήμερα: 09:00 Γλώσσα Α’: Ένα λεμόνι με φτερά (Λ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) 09:32 Μαθηματικά Β’: Υπολογίζω με πολλούς τρόπους μέχρι το 100. Εισαγωγή στην προπαίδεια (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα) 09:59 Φυσική Αγωγή Α’-Δ’: Μπαλονοπροκλήσεις (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη – Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) 10:22 Γλώσσα Β’: Που λες είδα… (Εκπαιδευτικός: […]

Το Πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για αύριο 8/12/2020

ΤΡΙΤΗ  08/12/2020   Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Οι καλοί και οι κακοί πειρατές» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)   Γλώσσα Α’: Καμήλα και μήλα (Η) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)   Αγγλικά Α’-Β’: My English (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)   Γλώσσα Γ’: Οι μικροί ταξιδιώτες ανεβαίνουν στο βουνό (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)   Γλώσσα Δ’: Στον δρόμο […]

Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για τη Δευτέρα 7/12

ΔΕΥΤΕΡΑ 07/12/2020 09:00 Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Το πουλόβερ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου – Αφροδίτη Τζεβελέκου) – 08’10 09:09 Γλώσσα Α’: Επανάληψη της ενότητας «Η παρέα» (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζόγιαννη) – 33′ 09:42 Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Ζώα: Εμείς και τα ζώα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα) – 25’42 10:08 Γλώσσα Γ’: Ενεργητική και Παθητική Φωνή Ενεστώτα (Εκπαιδευτικός: […]

Εκπαιδευτική τηλεόραση: Το πρόγραμμα για τη Δευτέρα 30/11/2020

Το πρόγραμμα της Δευτέρας 30 Νοεμβρίου που μπορούν να παρακολουθήσουν οι μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού είναι το εξής: -09:00 Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί ως το 10 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) -09:30 Γλώσσα Α’: Ρινόκερος και κόκορας Ρ-ρ (διδασκαλία του Ρ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) -09:58 Μαθηματικά Γ’: Αριθμοί μέχρι το 3000 (Εκπαιδευτικός: Πέννυ Σακέτου) -10:21 Μαθηματικά […]

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για αύριο Παρασκευή 27/11

Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης του υπουργείου Παιδείας, που μεταδίδεται από τις 9 έως τις 12 το πρωί στην ΕΡΤ2, αύριο Παρασκευή 27/11/2020 είναι το εξής: -09:00 Φυσική αγωγή Α’-Β’: Οι λέξεις χορεύουν στο σαλόνι (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου) -09:23 Μουσική Α’-Δ’: Θεωρία μουσικής (Κλειδιά-Νότες) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) -09:48 Μαθηματικά Γ’: Διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) -10:04 Ιστορία Δ’: […]

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για αύριο 26/11

Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης του υπουργείου Παιδείας για αύριο Πέμπτη 26 Νοεμβρίου, είναι το εξής: -09:00 Μουσική Α’-Δ’: Γνωριμία με τις νότες (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) -09:25 ΤΠΕ Α’-Δ’: Ζωγραφίζουμε με τον Η/Υ (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) -09:53 Μαθηματικά Δ’: O κάθετος πολλαπλασιασμός και η επαλήθευσή του (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) -10:20 Γλώσσα Δ’: Ενότητα 5: «Ασφαλώς… […]

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για αύριο Τετάρτη 25/11

Κανονικά συνεχίζεται το πρόγραμμα της «Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης» για μαθητές δημοτικού από τη συχνότητα της ΕΡΤ2.

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για αύριο Τρίτη 24/11

Κανονικά συνεχίζεται το πρόγραμμα της «Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης» για μαθητές δημοτικού από τη συχνότητα της ΕΡΤ2.