Email-1

Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο (E-mail) – Μια πρώτη εισαγωγή

Τί είναι:

Υπηρεσία του Διαδικτύου. Οι χρήστες της μπορούν να ανταλλάσουν μηνύματα κειμένου μεταξύ τους. Τα μηνύματα μπορούν εκτός από κείμενο να μεταφέρουν ήχο, εικόνα.

Email και ΠΣΔ

Όσοι είμαστε εγγεγραμμένοι στις πλατφόρμες e-me, eclass μπορούμε να χρησιμοποιησουμε την υπηρεσία email του ΠΣΔ (Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο). Το ΠΣΔ είναι το κομμάτι του Διαδικτύου στην Ελλάδα, στο οποίο συνδέονται σχολεία, εκπαιδευτικοί, γραφεία εκπαίδευσης.

Τι χρειαζόμαστε για να χρησιμοποιήσουμε το email του ΠΣΔ

• Πρόσβαση στο ΠΣΔ. Να έχουμε κάνει εγγραφή, δηλαδή στο ΠΣΔ, οπότε έχουμε ένα όνομα χρήστη κι ένα κωδικό πρόσβασης
  • Μια εφαρμογή email

Λογαριασμός email στο ΠΣΔ

Όλοι όσοι έχουμε κάνει εγγραφή στο ΠΣΔ, έχουμε ένα λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email). Ο λογαριασμός αυτός:

• Μας παρέχει μια διεύθυνση της μορφής <όνομα χρήστη>@sch.gr, π.χ. cplatis@sch.gr
  • Μας εξασφαλίζει πρόσβαση στο ηλεκτρονικό γραμματοκιβώτιό μας, δηλαδή σε αποθηκευτικό χώρο ενός ΗΥ, όπου αποθηκεύονται τα μηνύματά μας. Ο χώρος αυτός ξεκλειδώνει με ένα κωδικό πρόσβασης.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Για να φτιάξουμε την διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email δνση) μας στο ΠΣΔ, προσθέτουμε στο όνομα-χρήστη (username) μας, τη "λέξη" @sch.gr. Έτσι ο μαθητής με όνομα-χρήστη π.χ. a123432 έχει email-διεύθυνση a123432@sch.gr

Χρήση email στο ΠΣΔ

Για να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή email του ΠΣΔ, επισκεπτόμαστε τη διεύθυνση https://webmail.sch.gr

Εισάγουμε το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης στις θέσεις κάτω από τις λέξεις όνομα χρήστη, κωδικό αντίστοιχα, που μας έχουν δώσει στο ΠΣΔ. Εφόσον όλα πάνε καλά, μεταφερόμαστε στην αρχική οθόνη του webmail.

Η οθόνη αυτή είναι διαφορετική ανάλογα με το τι συσκευή χρησιμοποιούμε: Ηλεκτρονικό υπολογιστή (ΗΥ), έξυπνο κινητό (smartphone), τάμπλετ (tablet).

Σε όλες όμως τις συσκευές μπορούμε να βρούμε τα ίδια κουμπιά, που έχουν την παρακάτω σημασία:

• Φάκελοι: Κάνοντας κλικ βλέπουμε σε ποιους φακέλους είναι αποθηκευμένα τα μηνύματά μας
  • Εισερχόμενα: Τα Μηνύματα, που μας έστειλαν
  • Απεσταλμένα: Μηνύματα, που έχουμε στείλει
  • Spam: Ανεπιθύμητα μηνύματα
  • Κάδος: Μηνύματα, που έχουμε σβήσει
  • Πρόχειρα: Μηνύματα, που έχουμε προσωρινά αποθηκεύσει, χωρίς να έχουμε στείλει ακόμη

Για να δούμε τα μηνύματα ενός φακέλου, κάνουμε κλικ στο όνομά του. Αν θέλουμε να δούμε το τί περιέχει ένα μήνυμα, κάνουμε κλικ στο μύνημα. Πέρα από αυτό, μπορούμε να δούμε ποιος μας έστειλε το μήνυμα, την ημερομηνία και ώρα.

Δημιουργία νέου μηνύματος κειμένου

Γενικά μιλώντας σε κάθε μήνυμα υπάρχουν:

1. Αυτός που στέλνει το μήνυμα, ο αποστολέας δηλαδή
  2. Αυτός ή αυτοί, στους οποίους στέλνεται το μήνυμα, που είναι ο-οι παραλήπτης-παραλήπτες

Τα βήματα, που ακολουθούμε για να στείλουμε ένα μήνυμα είναι:

• Κάνουμε κλικ στο “Νέο μήνυμα”
  • Συμπληρώνουμε υποχρεωτικά την email δνση αυτού στον οποίο θα στείλουμε το μήνυμα π.χ την cplatis@sch.gr, αν θέλετε να στείλετε κάτι σε μένα (Προς).
  • Προσθέτουμε το θέμα του μυνήματός μας (Θέμα)
  • Γράφουμε το μήνυμά μας,
  • Στέλνουμε το μήνυμά μας, κάνοντας κλικ στο “Αποστολή” ή στο "Αποστολή μηνύματος" (κινητό ή τάμπλετ)