14/05/2020

Γεια σας δευτεράκια μου! Άλλη μια μέρα ξεκίνησε κι εμείς είμαστε και πάλι εδώ για να μάθουμε από απόσταση. Ο καιρός και σήμερα είναι πολύ ζεστός. Όλο και περισσότερο βγαίνουμε έξω και προετοιμαζόμαστε για το καλοκαίρι.

Λύσεις χθεσινών ασκήσεων: Γλώσσα και Μαθηματικά.

Γλώσσα

Χτες στο μάθημα Webex ξεκινήσαμε καινούριο κεφάλαιο: "Τα μάθατε τα νέα;". Απαντήσαμε προφορικά σε όλες τις ερωτήσεις στις σελ. 27 - 29 του βιβλίου (γ΄ τεύχος), μετά διαβάσαμε το κείμενο "Νεαροί μαθητές αναλαμβάνουν δράση" στη σελ. 30 και συμπληρώσαμε τον πίνακα με την κλίση των επιθέτων στη σελ. 31. Μετά κάναμε την άσκηση 1 στη σελ. 45 του Λεπτού (β΄ τεύχος). Σας παραθέτω εδώ τις λύσεις:

Ασκήσεις: 1. Ανάγνωση - Το κείμενο "Νεαροί μαθητές αναλαμβάνουν δράση", σελ. 30
                 2. Αντιγραφή - Να μετατρέψετε σε πεζά (μικρά) γράμματα την ταμπέλα που έγραψαν οι                            μαθητές και μετά να την αντιγράψετε στο τετράδιό σας
                       (ΤΟ ΔΑΣΑΚΙ...ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟ).
                 3. Να κάνετε τις ασκήσεις που θα βρείτε εδώ.
Μαθηματικά
Στα Μαθηματικά θα λύσουμε προβλήματα με τους τρόπους που μάθαμε στο κεφάλαιο 46. Για να δείτε τα προβλήματα πατήστε εδώ.
Αγγλικά από την κυρία Κατερίνα
Για να δείτε τις ασκήσεις πατήστε εδώ.
Μέχρι αργότερα που έχουμε μάθημα Webex σας χαιρετώ
Η δασκάλα σας
Ευαγγελία Νάκου