ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ με τις Τ.Π.Ε- ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ΕΝΟΤΗΤΑ: Προσωπική και Κοινωνική Ανάπτυξη -Τεχνολογίες Πληροφοριών και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)

Σε αυτή την ενότητα:

• θα καταλάβεις ότι οι τεχνολογίες έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, δηλαδή σχεδιάζονται με σκοπό να  καλύψουν τις ανάγκες του ανθρώπου
  • θα μάθεις να επικοινωνείς με ψηφιακά μέσα
  • θα μάθεις να ακολουθείς οδηγίες

Αναμενόμενα αποτελέσματα:

• να μπορείς να καταλάβεις γιατί και πως χρησιμοποιούμαι αυτό το επικοινωνιακό μέσο και να μπορείς να το χρησιμοποιείς
  • να μπορείς να μιλάς και να διαπραγματεύεσαι με το μέσο σύμφωνα με τους κανόνες, ώστε να είναι όλη η ομάδα ευχαριστημένη (επικοινωνία, αλληλεπίδραση, συνεργασία)

Σήμερα αναγκαζόμαστε λόγω της πανδημίας και του κλεισίματος των σχολείων, να επικοινωνήσουμε με τους μικρούς μας μαθητές, με νέους τρόπους και μεθοδολογίες. Δείτε στο ακόλουθο άρθρο περισσότερα την σύγχρονη & ασύγχρονη διδασκαλία ..

Εξ αποστάσεως σύγχρονη & ασύγχρονη διδασκαλία.

Η εφαρμογή για την υλοποίηση της σύγχρονης εκπαίδευσης που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας είναι το Webex, ας το γνωρίσουμε στα παιδιά σύγχρονα και ασύγχρονα.

• εξάσκηση με τα κουμπιά χεράκι/ μικρόφωνο/κάμερα / τι διαπιστώνουν; Πότε μπορούμε να επικοινωνούμε καλύτερα; με ανοιχτά μικρόφωνα ή με κλειστά (ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ). Γιατί πρέπει να έχουμε κλειστές κάμερες; και αν τις έχουμε ανοιχτές τι πρέπει να δείχνουν;

Γνωριμία με την εφαρμογή webex

Συμπέρασμα: για να λειτουργήσει η ομάδα (πως και στην τάξη) πρέπει να προσπαθήσουμε να λειτουργήσει πρώτα η μαγική λέξη "ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ"

• Τραγούδι: Παιδική Χορωδία Σπύρου Λάμπρου - Συνεργασία

Με σεβασμό για το παιδί, την ηλικία αλλά και την ατομική του ιδιοσυγκρασία πρέπει να πρέπει να ορίσουμε κάποιους κανόνες για την ψηφιακή μας τάξη.

Οι κανόνες της Ψηφιακής μας Τάξης

ΕΝΟΤΗΤΑ: ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ-Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ Η/Υ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

Σε αυτή την ενότητα:

• θα καταλάβεις ότι οι τεχνολογίες έχουν κινδύνους και θα μάθεις να προστατεύεσαι

Αναμενόμενα αποτελέσματα:

• να μπορείς να αναγνωρίζεις τον κίνδυνο και να ζητάς βοήθεια

Βίντεο αφόρμησης

ΕΝΟΤΗΤΑ: ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ-ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Σε αυτή την ενότητα:

• θα καταλάβεις ότι όπως συμπεριφερόμαστε στην πραγματική ζωή, το ίδιο πρέπει να συμπεριφερόμαστε και στο διαδίκτυο
  • θα μάθεις τι είναι τα προσωπικά δεδομένα

Αναμενόμενα αποτελέσματα:

• να μπορείς να προστατεύεις τα προσωπικά σου δεδομένα και να αποφεύγεις τη ρητορική μίσους

Η Μεγάλη απόφαση του @Παπάκη . Διαβάζουμε το παραμύθι και τα ονόματα μαζί με τα σύμβολα (π χ ο ατ Παπάκης, η σοφή κάτω παύλα κουκουβάγια). Συζήτηση με τα παιδιά με ερωτήσεις ανοικτού τύπου και προβληματισμού. Μιλάμε για τα προσωπικά δεδομένα και πως να είμαστε ευγενικοί στο διαδίκτυο.

Μαθαίνουμε τι και ποια είναι τα προσωπικά μας δεδομένα

Παίξε το πάζλ

Διαβάζουμε το παραμύθι

Φτιάξτε το παρακάτω παζλ με την Αθηνά και τον Ερμή

Δείτε αυτό το βίντεο μαζί με τους βοηθούς σας

Συμπερασματικά για να καταλάβεις δες αυτό το βίντεο:

ΕΝΟΤΗΤΑ: Ό,ΤΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΔΙΑΚΙΚΤΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ;

Μην την πατάς με την απάτη: Ποιος είναι, στ’ αλήθεια;

Σε αυτή την ενότητα:

• θα καταλάβεις ότι απλά και μόνο επειδή κάτι είναι στο διαδίκτυο δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια.
  • θα μάθεις να σκέφτεσαι για ποιον λόγο αποτελεί απειλή και τι μέτρα μπορείς να πάρεις
  • θα καταλάβεις ότι άτομα στο διαδίκτυο ίσως δεν είναι αυτά που ισχυρίζονται ότι είναι.

Αναμενόμενα αποτελέσματα:

• θα καταλάβεις ότι στο διαδίκτυο είναι πολύ εύκολο κάποιος/α να σε εξαπατήσεις ώστε να μοιραστείς τα προσωπικά δεδομένα σου ή να πιστέψεις ότι μιλάς σ’ ένα υπαρκτό πρόσωπο με έγκυρο λογαριασμό, προφίλ ή σελίδα.
  • να εξακριβώνεις ότι αυτός που τους στέλνει ένα μήνυμα είναι πράγματι αυτός που ισχυρίζεται ότι είναι πριν απαντήσουν.
  • να ρωτάς ή να ζητάς βοήθεια από κάποιον ενήλικα αν είναι δύσκολο να διακρίνεις ποιο είναι πραγματικά αυτό το άτομο ή αν αυτά που βλέπεις είναι αληθινά.

Δες το βίντεο:

Τι πρόβλημα υπάρχει σε αυτή την εικόνα;

Ας εξασκηθούμε στον εντοπισμό διαφορών σε ένα μέσο επικοινωνίας. Ρίξε μια ματιά στις παρακάτω εικόνες. Κοίτα τις προσεκτικά. Μπορείς να εντοπίσεις τις διαφορές μεταξύ των δύο εικόνων;

Αν σου έλεγε κάποιος πού να κοιτάξεις; Θα σε διευκόλυνε αυτό;

Υπάρχουν 9 διαφορές. Τις εντόπισες όλες;

Το να προσπαθεί κανείς να διακρίνει αν ένα κείμενο λέει αλήθεια ή ψέματα μοιάζει λίγο με αυτό το παιχνίδι εικόνων. Μέσα από προσεκτική παρατήρηση, μπορείς να εντοπίσεις σημαντικές πληροφορίες. Και αυτό είναι πολύ πιο εύκολο αν ξέρεις τι ψάχνεις.

Συμπερασματικά: Ασφάλεια στο internet με λόγια απλά!

Φιλική Σύμβαση Γονέων -Παιδιού

Κουβέντιασε με τους γονείς σου την Σύμβαση και συμφωνείστε στο τι πρέπει να κάνεις ώστε να είσαι υπεύθυνος και ασφαλής όταν χρησιμοποιείς το διαδίκτυο.  Πάτα επάνω στην εικόνα.

Hμέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021

Τα παιδιά δημιουργούν ψηφιακά στη διάρκεια της εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης