Ένα δικαίωμα που παραβιάζεται στις μέρες μας είναι το δικαίωμα της μάθησης. Τα τελευταία χρόνια ένας μεγάλος αριθμός μεταναστών διαφορετικών εθνοτήτων εισέρχεται στην χώρα μας με παράνομο ή νόμιμο τρόπο αναζητώντας μια καλύτερη ζωή. Η χώρα μας οφείλει να τους στηρίξει. Τα παιδιά των μεταναστών έχουν το δικαίωμα μάθησης και εκπαίδευσης.

Εδώ στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένα να πηγαίνουν σε ελληνικά σχολεία και να διδάσκονται στην ελληνική γλώσσα. Επομένως πρέπει πρώτα να μάθουν την ελληνικά γλώσσα. Αν δεν αλλάξει αυτό και δεν οργανωθούν ιδικά σχολεία όπου θα πηγαίνουν εκεί τα παιδιά των μεταναστών και θα διδάσκονται τα μαθήματα στην γλώσσα τους τα παιδιά αυτά δεν θα μπορέσουν να ενταχθούν στην κοινωνία λόγο έλλειψης γνώσεων. Επιπλέων δεν θα μπορέσουν να σπουδάσουν και στην συνέχεια να βρουν μια αξιοπρεπής δουλειά. Αυτό θα δημιουργήσει ένα μεγάλο κοινωνικό πρόβλημα.