Εικαστικά με υλικά που βρίσκουμε στην φύση!

Ήρθε η ώρα να ζωγραφίσουμε τα πετραδάκια μας! Ο,τι βρείτε στην αυλή σας ή γύρω σας!

Υλικά: μαρκαδόροι του σχολείου, νερομπογιές, τέμπερες, ξυλομπογιες, όζα νυχιών, ό,τι έχετε διαθέσιμο. Οι ανεξίτηλοι μαρκαδόροι και το σβυστικό είναι επίσης πολύ καλά υλικά για την πέτρα. Αυτο το "γυάλισμα" που παρατηρείτε στις φωτογραφίες είναι βερνίκι. Δηλαδή γυαλιστικό και προστατευτικό για το χρώμα. Ένα διάφανο βερνίκι νυχιών κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά όπως η πολύ απλή μας κόλλα -οχι η στικ, η υγρή, αρκει να είναι διάφανη ή άσπρη , αυτή που χρησιμοποιούμε στο σχολείο. Απλώνουμε Με ένα πινελάκι ή με τα χέρια μας και μετά πλενόμαστε καλα. Αφήνουμε στον ηλιο να στεγνώσουν καλά και μετά είναι έτοιμες για το παιχνίδι μας!

Εάν δυσκολεύεστε με το e-me, εναλλακτικά χρησιμοποιούμε το Padlet των εικαστικών