21 Μαρτίου 2022 – οι μετρήσεις μας

Ioannina – Epirus, Greece

(Primary School of Stavraki)

latitude = 39.6544141 N

longitude =20.8165866 E

gnomon = 100 cm

shadow = 82 cm

solar noon = 12:45

angle =39.35ο

distance from equator = 4.406 Km

Τα αποτελέσματα από τη συνεργασία δύο σχολείων που συμμετέχουν στην ομάδα:

Με αφορμή την πρώτη ημέρα της Άνοιξης – που ήταν ηλιόλουστη – πραγματοποιήσαμε σήμερα (21 Μαρτίου 2022) το γνωστό πείραμα του Ερατοσθένη και μετρώντας τη σκιά που δημιούργησε ο ήλιος όταν βρέθηκε στο ζενίθ της φαινόμενης πορείας του (12:45) υπολογίσαμε την περιφέρεια και την ακτίνα της γης.

62 μαθητές και μαθήτριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Σταυρακίου συμμετείχαν στο πείραμα, παρουσίασαν τις δικές τους μετρήσεις που πραγματοποίησαν στο σπίτι τους χτες και έκαναν τις συγκρίσεις με τα σημερινά αποτελέσματα.

Ο δυνατός αέρας που φυσούσε μας δυσκόλεψε αρκετά, αλλά δεν στάθηκε ικανός να ματαιώσει τη δράση μας.

Και αφού μιλήσαμε για τον ήλιο, τις ισημερίες, τα ηλιοστάσια και τις σκιές δεν θα μπορούσαμε παρά να φτιάξουμε τα δικά μας ηλιακά ρολόγια και να παρατηρήσουμε τον τρόπο με τον οποίο μετρούσαν τον χρόνο οι άνθρωποι τα παλαιότερα χρόνια.

Η STEM δράση μας δεν σταματά εδώ αλλά θα έχει συνέχεια και εντός (και εκτός) της τάξης όπου θα εμβαθύνουμε σε όσα μάθαμε σήμερα προσεγγίζοντας και νέες έννοιες, ενώ θα επαναλάβουμε το πείραμα σε συνεργασία με κάποιο άλλο σχολείο.

Δείτε τις μετρήσεις των συνεργαζόμενων σχολείων από την Ελλάδα και το εξωτερικό, κάνοντας κλικ στην εικόνα...