ΑΓΙΟΝΕΡΙ

ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΤΟ ΑΓΙΟΝΕΡΙ

Το Αγιονέρι είναι οικισμός της τοπικής κοινότητας Λουτρών Ηραίας της δημοτικής ενότητας Ηραίας του δήμου Γορτυνίας. Το υψόμετρο του είναι 320 μέτρα και ο πλυθυσμός του κοντά στους 20 κατοίκους περίπου. Παλιά ονομαζόταν ‘’Μπέτσι’’ μέχρι το 1927, αλλα ακόμη και σήμερα πολλοί το αποκαλούν έτσι. Στο χωριό στη θέση "Αλώνι του Καλλιντέρη" στις 21 Μαρτίου 1821 ο Δημητράκης και ο Γεώργιος Πλαπούτας μάζεψαν τα παλικάρια τους από ολη την Ηραία και ξεκίνησαν την επανάσταση του '21 καθώς σηκώθηκε ένα από τα πρώτα λάβαρα της επανάστασης. Ο αρχηγός των Αγιονεριτών λεγόταν Γεώργιος Καλλιντέρης. Από το 1995 ο Δήμος Ηραίας έχει στήσει μνημείο στο σημείο αυτό και κάθε χρόνο την Κυριακή πριν τις 25 Μαρτίου γιορτάζεται η ιστορική επέτειος.

Οι κάτοικοι ασχολούνται με την γεωργία και την κτηνοτροφία. Το χωριό διαθέτει πολιτιστικό κέντρο το οποίο στεγάζεται στο παλιό σχολείο που έχει ανακαινιστεί και χρησιμοποιείται από τον σύλλογο των Αγιονεριτών σε συνεργασία με τον δήμο Γορτυνίας. Επίσης διαθέτει νεοσύστατο αθλητικό κέντρο με παιδική χαρά, γήπεδο ποδοσφαίρου και μπάσκετ και το αναψυκτήριο "Λεμονιά". Το Αγιονέρι έχει 4 εκκλησίες τον πολιούχο ‘’Άγιο Γεώργιο’’ τον ‘’Άγιο Δημήτριο’’, το κοιμητήριο ‘’Κοιμήσεως της Θεοτόκου’’ και στον διπλανό λόφο τον ‘’Προφήτη Ηλία’’

Καλλιντέρη Αγγελική~Φάσο Ερβίν