Περίγραμμα μαθήματος

Το μάθημα ασχολείται με τους Περσικούς πολέμους που αντιστοιχούν στα πέντε πρώτα κεφάλαια της 3ης ενότητας του σχολικού βιβλίου της Ιστορίας. Το διδακτικό σενάριο έχει σκοπό να αναδείξει στα μάτια των μαθητών τη σημασία της ελληνικής νίκης κατά των Περσών:

  • για τη γέννηση της Ευρώπης σαν ιδέα και πραγματικότητα
  • για τις αξίες και τα επιτεύγματα που παρέδωσε στην Ευρώπη (δημοκρατία, τέχνες, φιλοσοφία, ιστοριογραφία)
  • για την προάσπιση της πολιτικής ελευθερίας και πνευματικής αυτονομίας του ανθρώπου

Συγκρινόμενη η Ελλάδα με το απέραντο μέγεθος της περσικής κοσμοκρατορίας εμφανίζεται σαν μια χώρα δεύτερης ή τρίτης τάξεως, η οποία, καθώς ήταν κατακομματιασμένη σε αναρίθμητα κρατίδια, κάθε άλλο παρά προορισμένη φαινόταν για έναν πραγματικά κοσμοϊστορικό ρόλο. Το παράδειγμα του αγώνα για την ελευθερία λοιπόν αποδεικνύει ότι η ιστορία του ανθρώπινου πνεύματος δεν εξαρτάται από γεωγραφικούς και πολιτικούς παράγοντες, γιατί στηρίζεται κυρίως στη δυναμικότητα της δημιουργικής προσωπικότητος, όχι στο συλλογικό παράγοντα του πλήθους.

Διδακτικοί Στόχοι – Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα

Μετά το πέρας του διδακτικού σεναρίου οι μαθητές αναμένεται

σε επίπεδο γνώσεων:

  • να γνωρίσουν βασικά στοιχεία για τη δημιουργία, την επέκταση και το χαρακτήρα του κράτους των Περσών
  • να γνωρίσουν τις συνθήκες που επικρατούσαν στις ελληνικές πόλεις της Μ. Ασίας καθώς και την προσπάθεια για ανεξαρτησία τους
  • να κατανοήσουν βασικές ιστορικές έννοιες σχετικές με την ενότητα, όπως: σατράπης, λεηλασία, επανάσταση
  • να διαχωρίσουν την αιτία από την αφορμή για την οποία οι Πέρσες εκστράτευσαν εναντίον των Ελλήνων
  • να γνωρίσουν τον χρόνο, τον τρόπο διεξαγωγής και την έκβαση των σημαντικότερων μαχών (Μαραθώνας, Θερμοπύλες, Σαλαμίνα, Πλαταιές, Μυκάλη)
  • να συνειδητοποιήσουν τη σημασία του πατριωτισμού ως παράγοντα νίκης και τον σημαντικό το ρόλο που διαδραματίζουν οι ηγέτες
  • να εκτιμήσουν το μέγεθος της θυσίας του Λεωνίδα και των συντρόφων του
  • να αποτυπώσουν τη ιστορική γραμμή όπου διαδραματίστηκαν τα γεγονότα
  • να διατηρήσουν τη μνήμη της σύγκρουσης ανάμεσα σε δύο πολιτισμούς, ο ένας σύμβολο της ελευθερίας και ο άλλος του δεσποτισμού

σε επίπεδο δεξιοτήτων

  • να προσεγγίσουν την ιστορική γνώση από διαφορετικές οπτικές γωνίες
  • να αναπτύξουν κριτική σκέψη μέσω της μελέτης ποικίλων ιστορικών πηγών
  • να χρησιμοποιήσουν ψηφιακά εργαλεία για την έρευνα και την παρουσίαση των εργασιών τους

σε επίπεδο στάσεων

  • να εκτιμήσουν το αγαθό της ειρήνης που έχει ως αποτέλεσμα την πρόοδο
  • να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας
  • να εκτιμήσουν την αξία της ενεργητική συμμετοχή τους
  • να συμμετάσχουν ενεργά στη διαδικασία παρουσίασης και επικοινωνίας των αποτελεσμάτων της εργασίας τους
  • να αναπτύξουν στρατηγικές μάθησης

Μέθοδος Διδασκαλίας

Η διδασκαλία κάθε κεφαλαίου ακολουθεί τρεις φάσεις.

1η φάση

  • Χρησιμοποιείται ως αφόρμηση ο σχετικός ιστορικός χάρτης της εποχής και οι μαθητές καλούνται να αναγνωρίσουν κάποιες από τις περιοχές που πρωταγωνιστούν στο συγκεκριμένο κεφάλαιο.
  • Λόγω της απουσίας πρότερων γνώσεων των μαθητών γίνεται από τον εκπαιδευτικό τμηματική αφήγηση των γεγονότων και συνδυαστικά ανάγνωση από το σχολικό βιβλίο.
  • Προβάλλεται σχετικό με το κεφάλαιο βίντεο και συζήτηση.

2η φάση

  • Χωρισμός των μαθητών σε ομάδες και ανάθεση σε κάθε ομάδα ενός παραθέματος του βιβλίου.
  • Ανάλυση του παραθέματος και σύνδεσή του με το σχετικό απόσπασμα του κειμένου του βιβλίου ώστε να επιτευχθεί η διασταύρωση των γεγονότων
  • Διατύπωση ερωτήσεων κατανόησης
  • Παρουσίαση των γεγονότων που τους έκαναν εντύπωση και των συμπερασμάτων τους.
  • Συζήτηση στην ολομέλεια για τις έννοιες που αναδεικνύονται από τα γεγονότα όπως ο πατριωτισμός, η ομοψυχία, η ενότητα, η αυτοθυσία, ο ρόλος των ηγετών και η σημασία της ειρήνης για την πρόοδο.

3η φάση

Αξιολόγηση της επίτευξης των στόχων μέσω:

  • των ερωτήσεων του σχολικού βιβλίου και των ασκήσεων του σχολικού τετραδίου
  • ψηφιακών δραστηριοτήτων κατανόησης όπως κουίζ, σταυρόλεξα κτλ
  • αποτύπωση σε λογισμικό παρουσίασης της ιστορικής γραμμής διεξαγωγής των γεγονότων με πληροφορίες και σχετικές εικόνες

Βιβλιογραφία - Δικτυογραφία