Συζήτηση – διερεύνηση πάνω στο σενάριο των Φυσικών της Ε΄ Δημοτικού (Δ2_1926)

Να σκεφτείτε και να προτείνετε  ένα διαφορετικό πλαίσιο από αυτό της συγγραφής ενός άρθρου για την εφημερίδα του σχολείου, το οποίο θα μπορούσε να λειτουργήσει ως προβληματική
κατάσταση για τη μελέτη της μεταφοράς θερμότητας.
Οι απαντήσεις σας πάνω στο συγκεκριμένο προβληματισμό θα παρουσιάζονται αφήνοντας τα σχόλιά σας.

One Comment on “Συζήτηση – διερεύνηση πάνω στο σενάριο των Φυσικών της Ε΄ Δημοτικού (Δ2_1926)

1. Οι μαθητές για να διαπιστώνουν πειραματικά ότι όταν ένα σώμα απορροφά θερμότητα, η θερμοκρασία του αυξάνεται και όταν αποδίδει θερμότητα η θερμοκρασία του ελαττώνεται θα μπορούσαν να ασχοληθούν με το εξης πειραμα: Να ανάψουν ένα κερί και να να τοποθετήσουν πάνω του ένα σιδερένιο κουτάλι. Θα διαπιστώσουν ότι το κουτάλι σιγά σιγά ζεσταίνεται και πως απο το κερί μεταφέρεται θερμότητα στο κουτάλι.