Ενότητα 5 – Το ρήμα ειμί

Παιδιά, όπως είπαμε και στην συνάντησή μας θα έχετε να κάνετε την άσκηση 1 και την άσκηση 2 στην σελ.43 του βιβλίου.

Επίσης προσπαθήστε να κάνετε και αυτήν την διαδικτυακή άσκηση αντιστοίχισης. Απλώς παίρνετε τον σωστό τύπο του ρήματος και τον τραβάτε στην κατάλληλη θέση της πρότασης στην οποία ταιριάζει. Μόλις κάνετε την άσκηση  θα ενημερωθώ απευθείας, μην ανησυχείτε.

Προσοχή: στους τύπους των ρημάτων υπάρχει ένα πολύ μικρό μικρό λαθάκι. Μήπως κάποιος/α από σας μπορεί να το βρει; Θα είναι το κουίζ για το επόμενό μας μάθημα.

Διαδικτυακή άσκηση για το ειμί

Ενότητα 5 Ασκήσεις λεξιλογίου γη, γεω-, γαιο-, -γειος

Παιδιά, θυμίζω ότι για την Τετάρτη έχουμε τις λεξιλογικές ασκήσεις 5 και 6 από το φυλλάδιο (αντιστοίχιση και συμπλήρωση κενών). Προϋποθέτει βέβαια να διαβάσετε τον λεξιλογικό πίνακα του βιβλίου σας. Αν υπάρχουν λέξεις που δεν καταλαβαίνετε, μπορείτε  να βρείτε την ερμηνεία τους σε ένα ηλεκτρονικό λεξικό, για παράδειγμα το λεξικό της κοινής νεοελληνικής. Το ίδιο κάντε για τις λέξεις των δύο τελευταίων ασκήσεων του φυλλαδίου, χωρίς όμως να τις συμπληρώσετε. Αυτό θα το κάνουμε στο σχολείο. Καλό διάβασμα!

Ενότητα 4 επαναληπτικό φυλλάδιο

Παιδιά, ανεβάζω κι εδώ το Φύλλο εργασίας που έστειλα στο μέιλ σας. Σας έχω σημειώσει τις ασκήσεις που πρέπει να κάνετε. Καλή επιτυχία στην επανάληψη της ενότητας.

Ασκήσεις β΄ κλίσης

Παιδιά αναρτώ κι εδώ τις ασκήσεις β΄ κλίσεις που σας έστειλα στο μήνυμα. Να κάνετε μόνο την 1 και την 2. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στο σχολείο...εννοώ στην τηλεδιάσκεψη. Για να δείτε τις ασκήσεις πατήστε πάνω στον υπερσύνδεσμο που ακολουθεί.

Ασκήσεις Β΄ κλίσης και τονισμού

Άσκηση ετυμολογίας στην 4η Ενότητα. Αρχαία ελληνική γλώσσα Α΄ Γυμνασίου

Προσπαθήστε να κάνετε την άσκηση που βρίσκεται πίσω από τον σύνδεσμο που εμφανίζεται παραπάνω.