ΧΕΙΜΩΝΑΣ (ΜΗΝΕΣ, ΓΙΟΡΤΕΣ, ΚΑΙΡΟΣ, ΡΟΥΧΙΣΜΟΣ, ΔΙΑΤΡΟΦΗ) ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ & ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Χειμώνας(καιρός, ρουχισμός, διατροφή) Σουλτάνη

Αγαπητοί μαθητές,

στην παρούσα ενότητα θα κάνουμε μια επανάληψη σε όσα μάθαμε τις τελευταίες μέρες. Όσα παιδιά δεν είχατε έρθει σχολείο, διαβάστε τα προσεκτικά. Μπήκαμε στην εποχή του χειμώνα. Ποιους μήνες έχει; Ποιες γιορτές έρχονται; Κάνει κρύο ή ζέστη; Δείτε τον καιρό από το παράθυρό σας. Κρατήστε σημειώσεις για τον καιρό όπως κάνουν οι μετεωρολόγοι και τις επόμενες μέρες. Τι παρατηρείτε; Τι φοράτε για να νιώθετε άνετα, όταν είστε στο σπίτι κι όταν βγαίνετε έξω; Τι τρώτε; Σε περίπτωση που πάτε στο σούπερ μάρκετ ή το μανάβικο, δείτε ποια φρούτα και λαχανικά  υπάρχουν στους πάγκους.

Αφού διαβάσετε προσεκτικά τις σελίδες, προσπαθήστε να λύσετε τις ασκήσεις, χωρίς να κοιτάζετε τις σελίδες. Ένα παιχνίδι μνήμης! Είμαι σίγουρη, ότι θα τα καταφέρετε!

Τα κεφάλαια που ανεβάζουμε εγώ και οι συνάδελφοι της Κοινωνικής και Επαγγελματικής Αγωγής μπορούν να τα βλέπουν και να κάνουν τις ασκήσεις οι μαθητές όλων των τμημάτων του σχολείου και να σχολιάζουν κάτω από τα αρχεία.

Να είστε καλά!

Με αγάπη,