Ειμαι ευγενικο και καλο παιδι- Μαθαινω τροπους- Χαιρετώ (Κοινωνικη και Επαγγελματικη Αγωγή)

Καλά μου παιδιά,

Έχουμε μάθει ότι πρέπει να φερόμαστε ευγενικά στους άλλους, να είμαστε καλοί άνθρωποι, ώστε να αισθανόμαστε τόσο εμείς όσο και οι άλλοι άνθρωποι ωραία.

Το πρωί όταν ξυπνάμε λέμε "Καλημέρα" στους ανθρώπους που μένουν μαζί μας. Στην αρχή της εβδομάδας "Καλή εβδομάδα" και "Καλό μήνα" όταν ένας νέος μήνας έρχεται.. Ευχόμαστε κάθε καλό για να έχουμε χαρά μέσα μας.

Όταν το πρωί μπούμε στο σχολικό λέμε "Καλημέρα!"

Όταν βλέπουμε τους συμμαθητές μας  λέμε "Καλή σου μέρα, φίλε μου! Είσαι καλά; Πώς περνάς;"

Στον καθηγητή μας λέμε "Καλή σας μέρα! Είστε καλά;"

Αν θέλουμε συνεχίζουμε τη συζήτηση. Θυμόμαστε ότι για λίγο καιρό ακόμα δεν κάνει να ακουμπάμε τον άλλον. Με τα καλά μας λόγια δείχνουμε την αγάπη μας.

Όταν τελειώνουμε το σχολείο ευχόμαστε σε όλους "Καλό μεσημέρι! Καλή ξεκούραση! Τα λέμε αύριο..".

Όταν είναι Παρασκευή και έρχεται Σαββατοκύριακο "Καλό Σαββατοκύριακο!".

Γυρνώντας σπίτι απ' το σχολείο λέμε "Χαίρεται! Γύρισα απ' το σχολείο. Να σας πω τα νέα μου;"

Το απόγευμα ευχόμαστε "Καλησπέρα!".

Το βράδυ "Καλό βράδυ!"

Όταν θέλουμε να φύγουμε λέμε "Αντίο!"

Αν μας έχουν βοηθήσει ή μας έκαναν κάτι καλό λέμε πάντα "Ευχαριστώ" και ο άλλος άνθρωπος θα μας απαντήσει "Παρακαλώ!"

Παρακάτω θα δείτε εικόνες από βιβλίο που μιλά για όσα διαβάζουμε παραπάνω. Μην ξεχνάτε, να είστε ευγενικοί και να χαμογελάτε! Πάντα το χαμόγελό σας φαίνεται και κάτω από τη μάσκα!

Να είστε όλοι καλά!

Με πολλή αγάπη,

κυρία Μαργαρίτα.

(Φωτογραφικό υλικό από βιβλίο του ΙΕΠ- Κοινωνικές Ιστορίες "Πώς χαιρετάω και αποχαιρετάω" της Έρης Παπαμιχαλοπούλου)