Δημιουργία ταινιών Stop Motion

Με επίκεντρο τη δημιουργία μιας ταινίας stop motion animation, οι μαθητές συνεργάζονται, επικοινωνούν για να επιλύσουν προβλήματα με δημιουργικό τρόπο, να οργανωθούν και να αυτενεργήσουν. Γι’ αυτό και εμπλέκονται σε όλα τα στάδια παραγωγής της ταινίας stop motion animation, από τη σύλληψη της ιδέας, τη συγγραφή του σεναρίου μέχρι την παραγωγή, την επεξεργασία και την προβολή της ταινίας. Οι μαθητές προσεγγίζουν το κινούμενο σχέδιο με παιγνιώδη τρόπο και πολύπλευρα. Αναζητούν πληροφορίες και τις μοιράζονται για να συνθέσουν ένα πάζλ γνώσεων γύρω από το stop motion. Στη συνέχεια, αξιοποιούν ψηφιακά εργαλεία και εφαρμογές και γνωρίζουν το κινούμενο σχέδιο ως τέχνη και ως τεχνική.

Ταινίες Stop Motion:  Ο καλός Σαμαρείτης , Πλαστελίνη,   Η εξαφάνιση των δεινόσαυρων