Η ψηφιακή μας βιβλιοθήκη

Αγαπητά μας μέλη,

Με την αγάπη σας για το βιβλίο και τη φιλαναγνωσία, έχετε αναδείξει όλα αυτά τα χρόνια τη Βιβλιοθήκη ως τον πιο αγαπημένο χώρο του σχολείου μας, ένα αναπόσπαστο και ζωτικό μέρος της σχολικής μας κοινότητας, το μαγικό σημείο όπου νέες και αλλοτινές εποχές, φανταστικά και ιστορικά σύμπαντα διασταυρώνονται στις σελίδες των βιβλίων, μέσα στα οποία αναζητάτε τη γνώση, την περιπέτεια και την απόδραση από την καθημερινότητα.

Τώρα, η βιβλιοθήκη εγκαινιάζει τον ψηφιακό χώρο "Digital Library" και βγαίνει έξω από τους τέσσερεις τοίχους για να έρθει να σας συναντήσει στο σπίτι σας, στο δωμάτιο σας...   Η παρουσία της Βιβλιοθήκης στον ψηφιακό χώρο φιλοδοξεί να επιτρέψει αρκετούς τίτλους γιa όλες τις ηλικίες να γίνονται προσιτοί στο σπίτι σας,  κάνοντας εύκολη την επιλογή και αποστολή βιβλίων μέσω mail  σε μορφή .pdf , για ανάγνωση στον υπολογιστή, το laptop ή το tablet σας. Εκμηδενίζονται έτσι οι τυχόν περιορισμοί που χαρακτηρίζουν τις ημέρες και ώρες πρόσβασης στον φυσικό μας χώρο ή τον επιθυμητό δανεισμό λόγω  περιορισμένου αριθμού αντιτύπων,  καθώς επιτρέπεται η διάθεση του ίδιου βιβλίου σε απεριόριστους χρήστες ταυτόχρονα και χωρίς χρονικό περιορισμό, αφού το αντίγραφο παραμένει για πάντα στη διάθεσή σας, για φύλαξη στο αρχείο σας ή για απόρριψη μετά την ανάγνωση.

Οι δύσκολες στιγμές και οι ιδιαίτερες περιστάσεις, όπως αυτή της πανδημίας του κορωνοϊού που ζούμε αυτόν τον καιρό, απαιτούν εναλλακτικούς τρόπους σκέψης και τα όποια τυχόν εμπόδια μπορούν να μετατραπούν σε ευκαιρίες για δημιουργικές ιδέες. Ευελπιστούμε πως η Ψηφιακή Βιβλιοθήκη  θα παραμείνει και στην μετά κορονοϊού εποχή και θα αποτελέσει έναν επιπλέον παράγοντα στην  εκπαιδευτική διαδικασία συμβάλλοντας  θετικά στην προαγωγή της φιλαναγνωσίας και της αγάπης για το βιβλίο στους μαθητές όλων των ηλικιών.

Μετάβαση στην

ΨΗΦΙΑΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ