Όλγα Σεχίδου

Η Όλγα Σεχίδου γεννήθηκε τον Οκτώβρη του 1959 στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης, όπου και μεγάλωσε. Τελείωσε το Γυμνάσιο και το Λύκειο το 1977. Φοίτησε στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Στη συνέχεια τελείωσε την Παιδαγωγική Ακαδημία Θεσσαλονίκης. Από το 1985 υπηρετεί ως εκπαιδευτικός της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Μετεκπαιδεύτηκε για δυο χρόνια στο Διδασκαλείο Θεσσαλονίκης “Δημήτρης Γληνός” κατά τη διάρκεια των οποίων είχε τη δυνατότητα και την ευκαιρία να ασχοληθεί με την παιδική λογοτεχνία για την οποία έτρεφε πάντα ιδιαίτερη συμπάθεια. Παράλληλα ασχολείται με την ποίηση. Έχει δύο παιδιά, τον Θεόφιλο και το Βασίλη. Επίσης έχει γράψει εφτά βιβλία μάλιστα ένα από αυτά ( Η Έλσα και ο… σοκολάτα με…γάλα ) έχει δυο εκδόσεις, αλλά και οι δύο εξαντλήθηκαν.