ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΗΜΕΡΑΣ 13/11/2023

ΓΛΩΣΣΑ: 1. Ανάγνωση το κείμενο "Ο Μάγκας", σελίδα 50  2. Ορθογραφία: "Το βαπόρι ... σαν να μη λέει:", σελίδα 50  3.Από την παράγραφο "Δεν ήξερα .... με την καρδιά της", σελίδα 50, βρίσκω τα ρήματα, ουσιαστικά, επίθετα και τα γράφω στο τετράδιο Γλώσσας.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: Κάναμε την άσκηση 1 στο τετράδιο μαθηματικών. Επίσης,διατυπώσαμε ,λύσαμε , απαντήσαμε σε ένα πρόβλημα διαίρεσης , δικό μας με τους αριθμούς 200, 40 και 5. Κάναμε την άσκηση 2 στο βιβλίο, σελίδα 33. Έχουμε να μάθουμε τη θεωρία στη σελίδα 34 του Β.Μ. και το 1ο και 2ο πρόβλημα στη σελίδα 36. Από το Τ.Ε. έχουμε τις ασκήσεις 1η και 3η, στη σελίδα 33.

ΦΥΣΙΚΗ: Μιλήσαμε για το πεπτικό σύστημα και έχουμε να το μάθουμε από τη φωτοτυπία. Στο βιβλίο έχουμε τις ασκήσεις 1,2,3, στη σελίδα 67. Επίσης δόθηκε στα παιδιά μία φωτοτυπία στην οποία πρέπει να συμπληρώνουν τα ημερήσια γεύματα τους για 4 ημέρες. Τη Δευτέρα θα το φέρουν στο σχολείο και θα το συζητήσουμε.

Οι φωτοτυπίες ΄της Φυσικής , για τα παιδιά που έλειπαν , θα δοθούν αύριο στο σχολείο.

Καλό μεσημέρι!