Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ασύγχρονες, υποστηρικτικές της μάθησης πλατφόρμες.

1.       Συζήτηση

2.       Συνοπτικά η e-class

3.        Δραστηριότητα 3 Ατομικά: Αξιοποίηση αντικειμένων στης e-class (Οι συνάδελφοι θα αξιοποιήσουν 1-2 από τα παρακάτω διαθέσιμα αντικείμενα διαδραστικού περιεχομένου της e-class (Ακολουθία Εικόνων (Agamotto), Αριθμητικό κουίζ (Arithmetic Quiz), Κολάζ (Collage), Στήλη (Column), Σταυρόλεξο (Crossword), Κάρτες Διαλόγου (Dialog Cards), Σύρε και Άφησε (Drag and Drop), Άσκηση Συμπλήρωσης Κενών (Fill in the Blanks), Βρες Πολλαπλά Hotspots (Find Multiple Hotspots), Βρές το Hotspot (Find the Hotspot), Περιστρεφόμενες κάρτες (Flashcards), Μάντεψε την Απάντηση (Guess the Answer), Αντιπαραβολή Εικόνων, Δημιουργία διαδραστικών εικόνων (Image Juxtaposition), Αντιστοίχιση εικόνων (Image Pairing), Σειροθέτηση Εικόνων (Image Sequencing), Εναλλαγή εικόνων (Image Slider), Σημείωσε τις Λέξεις (Mark the Words), Παιχνίδι Μνήμης (Memory Game), Άσκηση Πολλαπλής Επιλογής (Multiple Choice), Ιστοριογραμμή (Timeline), True/False Question) και θα δημιουργήσουν 1 - 2 διαδραστικές δραστηριότητες για τους μαθητές τις οποίες και θα παρουσιάσουν).

4.       Συνοπτικά η e-me

5.       Δραστηριότητα 5 Ατομικά: Δημιουργία ιστολογίου στην e-me. (Οι συνάδελφοι από την εφαρμογή «e-me blogs» από τον κεντρικό χώρο εργασίας στην e-me επιλέξτε "Δημιουργία ιστολογίων" για να δημιουργήσετε το προσωπικό σας ιστολόγιο. Διαμορφώστε τη μορφή και την εμφάνιση του ιστολογίου σας όπως επιθυμείτε από τον Πίνακα ελέγχου. Επιλέξτε "Ενεργοποίηση & Δημοσίευση" για να αποθηκεύσετε τις επιλογές σας και να δημοσιεύσετε το ιστολόγιο. Επιλέξτε "Άρθρα --> Προσθήκη νέου". Συντάξτε ένα άρθρο και διαμορφώστε το όπως επιθυμείτε. Επιλέξτε "Προεπισκόπηση" για να δείτε πώς εμφανίζεται το άρθρο και εφόσον σας ικανοποιεί, επιλέξτε "Δημοσίευση").

6.       ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΤΟΜΙΚΗ

Δραστηριότητα 6: Νέο μάθημα στην e-class 1. Δημιουργήστε ένα νέο μάθημα στην eClass. 2. Οργανώστε το σε θεματικές ενότητες. 3. Κάνετε το μάθημά σας κλειστό και εγγράψτε τους μαθητές σας (τον επιμορφωτή και τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας σας). 4. Βάλτε μία ανακοίνωση και στείλτε ένα μήνυμα για να επικοινωνήστε με τους μαθητές σας. 5. Χρησιμοποιήστε εικόνες στο μάθημά σας. 6. Ενσωματώστε εκπαιδευτικά video από το youtube, vimeo, κλπ. 7. Ανεβάστε ένα αρχείο pdf. 8. Χρησιμοποιήστε τις εργασίες για την αποστολή μιάς εργασίας στους μαθητές. Δημιουργήστε μία άσκηση ως εργαλείο εμπέδωσης αλλά και ως εργαλείο αξιολόγησης. 9. Αξιοποιήστε αν θέλετε τα online ψηφιακά βιβλία(http://ebooks.edu.gr/ebooks/) και τους ψηφιακούς εκπαιδευτικούς πόρους(http://photodentro.edu.gr/lor/). 10. Ενημερώνετε τους μαθητές σας για κάθε νέο υλικό που ανεβάζετε. 11. Δημιουργήστε συζήτηση (forum) για το μάθημά σας. 12. Δημιουργήστε ιστολόγιο του μαθήματος.