Η παιδική διακρίσεις “Ντεντέκτιβ Κλουζ” δια σαρώσει από την άποψη βραβείων και ήρθε η ώρα για να αγοράσω κι εσύ !!!

Λίγα Λόγια για τη σειρά:

Μια αστυνομική σειρά για μικρούς αναγνώστες, με ήρωα ένα εννιάχρονο χρόνο που το χόμπι του είναι να λύν μυστήρια και δεν χρειάζεται να ζητήσω από τους ήρωες των κλασικών αστυνομικών μυθιστορημάτων. Μαθη μεταφορα σχολια σε 14 γλώσσες και ιδες πουλήσει περισσότερα από 1.000.0000 αντίστροφη χρήση, κάθε φορά τιμηθεί με το Hansjorg-Martin-Preis, το διαφορετικό γ αικόικό βραβείο για τα διαγράμματα των παιδιών και των νεανικών αστυνομικών πληροφοριών.

Ο Κλουζ είναι ο μεγαλύτερος μικρός ντετέκτιβ του κόσμου και συναγωνίζεται άνετα τους διάσημους ενήλικες συναδέλφους του. Λατρεύει τη δουλειά του και δεν μπορεί χωρίς αυτή. Κι επειδή είναι καλός ντετέκτιβ, αφού λύνει και τα πιο σκοτεινά μυστήρια, οι υποθέσεις καταφθάνουν η μία μετά την άλλη. Οι πελάτες του μένουν πάντα ικανοποιημένοι και τον πληρώνουν καλά για τις υπηρεσίες του. Σε τσίχλες. Γιατί αυτό είναι το πρώτο μεγάλο πάθος του Κλουζ. Κι όχι όποιες κι όποιες τσίχλες, αλλά οι φοβερές και τρομερές Κάρπεντερ, που είναι φυσικά οι καλύτερες τσιχλόφουσκες στον κόσμο. Το δεύτερο μεγάλο πάθος στη ζωή του Κλουζ είναι το… γάλα. Αν ο ντετέκτιβ Μάρλοου πίνει ένα ποτηράκι ουίσκι για να σκεφτεί με την ησυχία του και να βρει την άκρη στο μυστήριο που τον απασχολεί, ο Κλουζ πίνει πολλά ποτήρια κρύο γάλα.

Οι ιδρυτές που κυκλοφορούν στα ελληνικά από τις εκδόσεις
Μεταφορά βιολογικά
είναι (22 βιβλία): Η συνομιλία της τσίχλας, Βρόμικα κόλπα στο γήπεδο, Το μυστήριο του τσίρκου, Ο Κλουζ στο δίκτυο, Το μυστήριο των ιπτάτων αγελάδων, Το φάντασμα του δωματίου, Η εταιρεία Ταυτότητα ντετέκτιβ, Ηπισίδα της μοτσαρέλας, Η αφρικάνικη μάσκα, Η έκθεση του κόκκινου σκύλου, Ο κλέφτης ε εφημερίδων, Η εκτύπωση της σοκολάτας, Τα μυστηριώδη μπαλάκια, Ταχυδρομείο του Κλουζ, Τηλ. Τηλέφωνο των φαλάκρες είναι, Μη φιλάτε, ντετέκτιβ φάντασμα του καρουσέλ, Τα χαμένα πατίνια, Τέρατα, φεγγάρι και ναφθαλίνες, Βρόμικα κόλπα και απεγμένα, Το τριφύλλι της ατυχίας, Μικρά και φύλλου ψάρια
Από 21 Μαρτίου 2016 στα διάφορα βιβλιοπωλείων διαφορετικών και ειδών της γλώσσας διαλόγου της ταινίας με πρωταγωνιστή κλουζΟι μπότες του μαραμπού και Κεραυνή, αστραπές και τρελά πουλιά