paulos blog

Κάλεσμα σε παράσταση διαμαρτυρίας στη ΔΔΕ Α΄ Αθήνας τη Δευτέρα 6/9 στις 10:30π.μ.

Οι Β΄, Γ΄, Ε΄ και Ζ΄  ΕΛΜΕ Α΄ Αθήνας καλούν σε παράσταση διαμαρτυρίας στην Δ.Δ.Ε. Α΄ Αθήνας, Χίου 16-18, Μετρό Μεταξουργείου, αύριο 06/09/21 και ώρα 10:30π.μ. με σκοπό την άμεση έγκριση όλων των ολιγομελών τμημάτων σε ΕΠΑ.Λ. και ΓΕ.Λ. Ταυτόχρονα ζητάμε την οριστική ανάκληση της οδηγίας του προϊσταμένου της Α΄ Αθήνας στην οποία αναφέρεται οτι “σε όσα ολιγομελή τμήματα δεν έχουν εγκριθεί να προβούν οι διευθυντές στη διαγραφή των αναθέσεων και στον μηδενισμό του αριθμού μαθητών για να μπορέσει να τα διαγράψει από το σύστημα Αθηνά” με ότι αυτό σημαίνει τόσο για τους καθηγητές όσο για τους μαθητές των σχολείων. Απαιτούμε άμεσα την έγκρισή όλων των λεγόμενων ολιγομελών τμημάτων και την δυνατότητα εγγραφής των μαθητών σε όποιο τμήμα επιθυμούν. Λέμε ΟΧΙ στη συρρίκνωση των σχολείων (Γυμνάσια, ΓΕ.Λ. ΕΠΑ.Λ.) μέσα από την κατάργηση τμημάτων τους.

Καλούμε τους συναδέλφους να συμμετέχουν μαζικά στην παράσταση διαμαρτυρίας.

Views: 17