paulos blog

Τα σχολεία όπως ακούγεται πιθανών να ανοίξουν την Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου. Οι επίσημες ανακοινώσεις σύμφωνα με πληροφορίες θα πραγματοποιηθούν μέσα στις επόμενες ημέρες με σχετικό διάγγελμα του πρωθυπουργού. Ποιό είναι όμως όμως το μέλλον των σχολείων?  Θα ξανακλείσουν?

Αρχικά, να πούμε ότι οι περισσότεροι ειδικοί τονίζουν οτί τα σχολεία δε πρέπει να ανοίξουν ακόμη μέχρι ο αριθμός των κρουσμάτων να γίνει τριψήφιος. Το Υπουργείο Παιδείας δηλώνει ότι πρέπει οι μαθητές να επιστρέψουν στις τάξεις όσο πιο γρήγορα γίνεται!

Δεδομένο είναι , ότι μετά από λίγο καιρό τα σχολεία θα πρέπει να ξανακλείσουν και τα παιδιά να επιστρέψουν στην τηλεκπαίδευση. Τα προβλήματα είναι πολλά διότι αν υπάρχει πάλι πρόβλημα με τις συνδέσεις και την εφαρμογή WEBEX, ένα μεγάλο κομμάτι της ύλης δε θα μπορέσει να διδαχθεί στα παιδιά. Σχεδιάζεται από το Υπουργείο Παιδείας η ενίσχυση της πλατφόρμας WEBEX άλλα και η γρηγορότερη ανταπόκριση από τις εκπαιδευτικές πλατφόρμες e-me και e-class.

Αυτά για την ώρα,

Θα επανέλθω με νέο ρεπορτάζ

Visits: 73