Σύνθεση γύρω από μια φωτογραφία

Γεια σας παιδιά,

ένα καινούργιο θέμα, σύνθεση γύρω από μια φωτογραφία. Κάνετε μια ζωγραφιά δηλαδή γύρω από μια φωτογραφία, που έχετε τοποθετήσει σε ένα σημείο του χαρτιού σας.

Ελεύθερα επιλέγετε εσείς, που θα έχετε τοποθετήσει την φωτογραφία, στη μέση του χαρτιού, πιο πάνω, πιο κάτω, κάπου πιο αριστερά κτλ.

Στο τετράδιο ασκήσεων του μαθητή σελ.18 περιγράφεται η συγκεκριμένη άσκηση. Το τετράδιο ,όπως και το βιβλίο του μαθητή το κατεβάζετε από τον ακόλουθο σύνδεσμο:

Αυτή είναι η σελίδα 18 του τετραδίου εργασιών, κατεβάστε το ψηφιακό βιβλίο και διαβάστε την. Επίσης στις σελίδες 34 και 35 του βιβλίου μαθητή αναφέρονται λίγα πράγματα για την σύνθεση εικόνων.Ρίξτε μια ματιά και εκεί.

Παράδοση ως 10 Μαΐου.

Παραθέτω  στο pdf αρχείο, παραδείγματα, από παρόμοιες εργασίες από μαθητές του εξωτερικού που έχω βρει στο διαδίκτυο.

Μην τις αντιγράψετε, δεν έχει και νόημα άλλωστε, μπορείτε εσείς να φτιάξετε πιο ενδιαφέροντα πράγματα.

Απλά τις παραθέτω για να δείτε διάφορες προσεγγίσεις του θέματος, πιστεύω βοηθάει.

Οι απαντήσεις δίνονται όχι εδώ αλλά στον τοίχο της κυψέλης που ανήκετε , όπως και  μέσω του eassignments.

2 Comments on “Σύνθεση γύρω από μια φωτογραφία

1. ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΑΝΕΒΑΣΑΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΗ ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΝΝΑΣ ΣΤΟ ΤΟΙΧΟ ΤΗΣ ΚΥΨΕΛΗΣ, ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

2. Καλησπέρα σας, μια χαρά είναι και έτσι στον τοίχο!