Δράσεις για την γραφή των Μινωιτών από τους μαθητές της Γ’ Δημοτικού

Ιδεογράμματα της Γραμμικής 'Α και 'Β

Οι μαθητές ανακαλύπτουν την Γραμμική Α'

Ώρα για... Γραμμική γραφή Ά

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης Δημοτικού «ταξίδεψαν» στο χρόνο και μεταμορφώθηκαν για λίγο σε εμπόρους της μινωικής εποχής! Άλογα, βοοειδή, λάδι, κρασί, αμφορείς, τροχοί είναι κάποια από τα προϊόντα που εμπορεύτηκαν! Οι μαθητές δημιούργησαν τις δικές τους πινακίδες από πηλό, όπου έγραψαν το όνομά τους με τα συλλαβογράμματα της Γραμμικής Γραφής Α’ και κατέγραψαν τα προϊόντα τους. Πραγματοποίησαν μάλιστα και έκθεση στα διαλείμματα , στο πλαίσιο της οποίας είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν στους συμμαθητές και τους δασκάλους τους τις πινακίδες με τα ονόματά τους.

Στόχος της δράσης ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν την εξέλιξη της γλώσσας, τις συνθήκες και τις ανάγκες που επέβαλαν τη χρήση της συλλαβικής γραφής, καθώς και να εξοικειωθούν με τα φυσικά υλικά και τις τεχνικές που χρησιμοποιούσαν οι ίδιοι οι Μινωίτες.
Η δράση αυτή έγινε στα πλαίσια του μαθήματος ιστορίας της γ' τάξης Δημοτικού με βάση την ενότητα 9 και συγκεκριμένα το κεφάλαιο 4 που αναφέρεται στην γραφή των Μινωιτών.