Συμμετοχή στο Αειφόρο Ελληνικό Σχολείο: Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε

Οι μαθητές/τριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής συμμετείχαν στις δράσεις της Ελληνικής Εταιρειας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού και το πρόγραμμα

ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε

το οποίο αποτελεί ένα οραματικό σχολείο που λειτουργεί ως κοινότητα. Βασίζεται στην επικοινωνία και τη συνεργασία όλων των μελών της σχολικής κοινότητας και στην καθημερινή σχολική ζωή δίνει ευκαιρίες να ασχοληθούν όλοι (μαθητές, εκπαιδευτικοί, διοίκηση, γονείς, τοπική κοινότητα) με τα κοινά και την αειφορική διαχείρισή τους μέσα σε πνεύμα ομαδικό και συμμετοχικό. Με τις δραστηριότητές που υλοποίησαν μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής κατά το σχολικό έτος 2023-2024 προήγαν τον πολιτισμό και το περιβάλλον διαμορφώνοντας  ενεργούς και δημιουργικούς πολίτες στην κοινότητα και την κοινωνία ευρύτερα.

2024. ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγίας Παρασκευής page 0001 1