Επιτυχής ολοκλήρωση του έργου: The way to sustainability: Ο δρόμος προς τη βιωσιμότητα

The way to sustainability

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το έργο: The way to sustainability από τους μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής Κοζάνης για το σχολικό έτος 2023-2024!

Ο δρόμος προς τη βιωσιμότητα είναι προτεραιότητα για όλους μας, αν θέλουμε να ζούμε σε έναν πράσινο και υγιή πλανήτη και να έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής. Το έργο:  The way to sustainability είναι ένα παγκόσμιο έργο με θέμα τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης που συνέδεσε 52 χώρες186 δασκάλους και περισσότερα από 8.000 παιδιά ηλικίας 4-18 ετών από την Ασία, την Ευρώπη, την Αφρική και τις ΗΠΑ, με ιδρύτρια την Νηπιαγωγό Άννα Μαγκιώση από την Ελλάδα και συνιδρυτή τον  τον εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας,  Mehmed Hodzha από την Τουρκία. Το έργο για τους μαθητές/τριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής Κοζάνης υλοποίησε η ambassador της Global School Alliance, Αναστασία Μάγκου, εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής.

Όλοι οι εταίροι   υλοποιήσαν με τους μαθητές/τριες των σχολείων τους απλές δραστηριότητες όπως:

δενδροφύτευση,
κλιματική αλλαγή,
μείωση των απορριμμάτων,
βιωσιμότητα των τροφίμων,
υγιεινό φαγητό,
δημιουργία σχολικού κήπου,
ελαχιστοποίηση του αποτυπώματος άνθρακα,
πράσινες μεταφορές και προτάσεις
τρόποι διατήρησης του περιβάλλοντος καθαρού και πράσινου.