ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΠΡΙΓΚΙΠΑ

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ:

Ένα διαδικτυακό ταξίδι με τον Μικρό Πρίγκιπα

Φέτος, ανάμεσα στα άλλα βιβλία που διαβάσαμε, ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα και με τη διάσημη νουβέλα του Σαιντ- Εξυπερύ «Ο Μικρός Πρίγκιπας». Είναι αλήθεια ότι, αν δεν ασχοληθεί κανείς ιδιαίτερα μαζί του, δεν αποκαλύπτει εύκολα τα μυστικά του! Εμείς όμως χωριστήκαμε σε ομάδες και ξεκινήσαμε ένα υπέροχο διαδικτυακό ταξίδι συντροφιά με τον Μικρό μας Πρίγκιπα, χρησιμοποιώντας την μέθοδο της ιστοεξερεύνησης.

Έτσι:

• Οι βιογράφοι και οι ερευνητές μάς μίλησαν για τη ζωή του συγγραφέα και του ανθρώπου στον οποίο αφιέρωσε το βιβλίο.
  • Οι εκδότες- μεταφραστές αναζήτησαν σε πόσες γλώσσες έχει εκδοθεί το βιβλίο και πόσες εκδόσεις έχει στα Ελληνικά.
  • Οι αστρονόμοι μάς εξήγησαν τι είναι οι αστεροειδείς και μας έδωσαν λύση στην απορία μας αν πραγματικά υπάρχει ο αστεροειδής του Μικρού Πρίγκιπα.
  • Οι γεωγράφοι μάς παρουσίασαν την έρημο Σαχάρα, αλλά και τη Γαλλία, την πατρίδα του συγγραφέα.
  • Οι γεωπόνοι έψαξαν να βρουν αν υπάρχουν όντως τα δέντρα «μπαομπάμπ», αλλά ανακάλυψαν και πολλές πανέμορφες ποικιλίες τριαντάφυλλων.
  • Οι ζωολόγοι εξερεύνησαν τα μυστικά της αλεπούς της ερήμου, έμαθαν για τον βόα, τον ελέφαντα, το πρόβατο και όλα τα ζώα του βιβλίου.
  • Τέλος, οι γλωσσολόγοι- λογοτέχνες μάς παρέθεσαν μερικά διάσημα αποφθέγματα από το βιβλίο. Ένα από αυτά το αφιερώνουμε σε όλους σας παρακάτω:

«ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΘΑΡΑ. ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΤΗ ΒΛΕΠΟΥΝ»!

Στη διάρκεια αυτής της μοναδικής εμπειρίας, βρεθήκαμε στη… δίνη της καραντίνας! Τότε επιδοθήκαμε στη ζωγραφική του Μικρού Πρίγκιπα, αλλά και στις αναρτήσεις των εργασιών μας στο ιστολόγιο της τάξης μας!

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε ολόκληρο το σχέδιο εργασίας για τον Μικρό Πρίγκιπα, μαζί με τα φύλλα εργασίας για κάθε ομάδα.

Μικρός πρίγκιπας αναμνηστικό τευχίδιο

Και ένα υπέροχο lapbook: