ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ e-twinning

*       το Πανεπιστήμιο Αιγαίου
*       το ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας
*       την Ελληνική Ένωση για την Αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση
*       το Εργαστήριο Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης Παιδαγωγικό Τμήμα Δ.Ε, ΕΔΙΒΕΑ, Πανεπιστήμιο Κρήτης
*       το Εργαστήριο προηγμένων εφαρμογών κινητών συσκευών και εκπαιδευτικών εφαρμογών, ΑΕΤΜΑ, ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

διοργανώνει για το σχολικό έτος 2020-21 τα παρακάτω ΔΩΡΕΑΝ εξαμηνιαία εξ αποστάσεως σεμινάρια: (Ομάδα Α)

*       Ι. Πλατφόρμες ηλεκτρονικής μάθησης -Εργαλεία παραγωγής εκπαιδευτικού υλικού - Εργαλεία επικοινωνίας
*       ΙΙ. Εργαλεία επεξεργασίας πολυμέσων - Εργαλεία παραγωγής εκπαιδευτικού υλικού
*       ΙΙΙ. Εργαλεία δημιουργίας ιστοτόπων - Συνεργατικά και υποστηρικτικά εργαλεία
*       IV. Διαδικτυακές εκπαιδευτικές κοινότητες και αξιοποίηση μαθησιακών αντικειμένων
*       V. Δημιουργικό και ασφαλές διαδίκτυο - Αξιολόγηση και ανάπτυξη κριτικής σκέψης για το ψηφιακό περιεχόμενο

Επιπλέον, τα παρακάτω σεμινάρια (Ομάδα Β) που θα μπορούν να  παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων:

*       Εκπαιδευτική Ρομποτική στο σχολείο - Scratch
*       Εκπαιδευτική Ρομποτική στο σχολείο - Thymio
*       Εκπαιδευτική Ρομποτική στο σχολείο - Arduino
*       Αξιοποίηση των κινητών συσκευών (Tablets και κινητά τηλέφωνα) στην διδασκαλία μαθημάτων,

Περισσότερες πληροφορίες για το περιεχόμενο κάθε σεμιναρίου μπορείτε να βρείτε εδώ <http://seminars.etwinning.gr/register/syllabus.pdf>

Γενικές προϋποθέσεις συμμετοχής

Για να συμμετάσχετε στα σεμινάρια θα πρέπει:

1.      Να είστε εγγεγραμμένοι στο eTwinning.

*       Αν δεν έχετε λογαριασμό στο eTwinning μπορείτε να γραφτείτε από εδώ <https://www.etwinning.net/el/pub/preregister.cfm>

2.      Διαθέτετε λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) και να θυμάστε τα στοιχεία σύνδεσής σας.

*       Για να δημιουργήσετε λογαριασμό στο ΠΣΔ μεταβείτε στην διεύθυνση: https://register.sch.gr/teachers/register/
*       Για να ανακτήσετε το συνθηματικό σας μεταβείτε στη διεύθυνση: https://register.sch.gr/password/reset_password/

Αν αντιμετωπίσετε πρόβλημα με τον λογαριασμό σας στο ΠΣΔ απευθυνθείτε στο info@sch.gr <mailto:info@sch.gr>

Προϋποθέσεις συμμετοχής για τα σεμινάρια της Ομάδας Β

Εκπαιδευτική Ρομποτική - Thymio

Να διαθέτετε τον απαραίτητο εξοπλισμό για το Thymio (το κόστος του οποίου είναι περίπου 150€) ή ηλεκτρονικό υπολογιστή με τουλάχιστον 4 GB μνήμη για να τρέχει ο προσομοιωτής του Thymio

Εκπαιδευτική Ρομποτική - Arduino

Να διαθέτετε τον απαραίτητο εξοπλισμό για το Arduino (το κόστος του οποίου είναι περίπου 50€) ή ηλεκτρονικό υπολογιστή με τουλάχιστον 4 GB μνήμη για να τρέχει ο προσομοιωτής του Arduino

Αξιοποίηση των κινητών συσκευών (Tablet και smartphone) στην διδασκαλία μαθημάτων

Να διαθέτετε κινητή συσκευή (κινητό τηλέφωνο ή tablet) με λειτουργικό σύστημα Android 5.0 ή νεώτερο

Προαπαιτούμενες γνώσεις

Τα σεμινάρια υλοποιούνται εξ' ολοκλήρου από απόσταση μέσω διαδικτύου και οι δραστηριότητες απαιτούν την παράδοση εργασιών μέσω της πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης, οπότε οι επιμορφούμενοι θα πρέπει να γνωρίζουν βασική χρήση Η/Υ και πλοήγησης στο διαδίκτυο.

Γενικές Πληροφορίες - Διαδικασία

Τα διαδικτυακά μαθήματα έχουν ως αντικείμενο την παιδαγωγική αξιοποίηση των ΤΠΕ και των εργαλείων Web 2.0 για την υλοποίηση συνεργατικών δραστηριοτήτων σε έργα eTwinning και την ενσωμάτωσή τους στη διδασκαλία μαθημάτων και οργανώνονται σε κύκλους. Κάθε κύκλος έχει διάρκεια περίπου 120 ωρών  και ξεκινά τον Οκτώβριο 2020 μέχρι τον Μάιο 2021.

Θα πρέπει να έχετε υπόψη σας τα παρακάτω:

*       Το εκπαιδευτικό υλικό των σεμιναρίων που έχει ανακοινωθεί ενδέχεται να τροποποιηθεί. Αν και δεν προβλέπεται να υπάρχουν μεγάλες αλλαγές υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο κάποια αντικείμενα να αφαιρεθούν η/και να αντικατασταθούν απο άλλα.
*       Τα σεμινάρια δεν είναι εξειδικευμένα για συγκεκριμένη ειδικότητα ή βαθμίδα εκπαίδευσης. Αφορούν εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, όλων των βαθμίδων. Για το λόγο αυτό κάποια απο τα επιμορφωτικά αντικείμενα ενδέχεται να μην έχουν άμεση εφαρμογή στην δική σας βαθμίδα εκπαίδευσης.
*       Η παρουσίαση των εκπαιδευτικών αντικειμένων γίνεται με τρόπο ώστε να μπορούν όλοι οι συμμετέχοντες να υλοποιήσουν τις δραστηριότητες ανεξάρτητα απο την εμπειρία τους. Ενδέχεται κάποιες δραστηριότητες να είναι απλές για χρήστες που ήδη έχουν επαφή με το αντικείμενο.
*       Είναι εθελοντικά. Όλοι οι συμμετέχοντες (επιμορφούμενοι, επιμορφωτές, συντονιστές, ομάδα διαχείρισης) συμμετέχουν εθελοντικά με υψηλό αίσθημα συναδελφικής αλληλεγγύης.
*       Τα εργαλεία και οι υπηρεσίες που παρουσιάζονται στα σεμινάρια είναι είτε ελεύθερο λογισμικό (ΕΛ/ΛΑΚ), είτε χρησιμοποιείται η δωρεάν έκδοσή τους. Επίσης η πλειοψηφία των εργαλείων είναι διαδικτυακά εργαλεία που εκτελούνται μέσα απο τον browser και δεν απαιτούν εγκατάσταση.
*       Η επιλογή των εκπαιδευτικών αντικειμένων έχει γίνει με βάση την παιδαγωγική τους αξιοποίηση αλλά και με βάση την συνολική χρησιμότητά τους στους εκπαιδευτικούς. Ενδέχεται κάποια απο τα εκπαιδευτικά αντικείμενα να μην έχουν άμεση εφαρμογή στην διδακτική πράξη αλλά έχουν υποστηρικτικό ρόλο.
*       Το εκπαιδευτικό υλικό παραμένει μόνιμα διαθέσιμο για όλους τους εκπαιδευόμενους

Βεβαίωση Συμμετοχής

Με την ολοκλήρωση του σεμιναρίου θα δίνεται βεβαίωση συμμετοχής σε όσους επιμορφούμενους έχουν υλοποιήσει και έχουν υποβάλει επιτυχώς τουλάχιστον το 70% των ανατιθέμενων δραστηριοτήτων. Την βεβαίωση θα μπορείτε να την κατεβάσετε ηλεκτρονικά από την πλατφόρμα.

________________________________

Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρη την πρόσκληση εδώ <https://seminars.etwinning.gr/register/invitation2020.pdf>