Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου

Αύριο θα πάμε εκδρομή στην Κρύα. Τα παιδιά που δεν έφεραν Υπεύθυνες Δηλώσεις μπορούν να τις φέρουν αύριο το πρωί. Θα πρέπει να έχουμε όλοι μαζί μας νερό και φαγητό (ή λεφτά για να ψωνίσουμε από εκεί ή από το κυλικείο). Όποια παιδιά θέλουν μπορούν να φέρουν και κουβερτούλες ή σεντονάκια, για να μην καθίσουν κάτω.

Γλώσσα

Σήμερα πήραμε τα λεξικά μας. Θα είναι καλό στο σπίτι να ψάξουμε μερικές λέξεις μαζί με τα παιδιά, για να δουν πώς τα χρησιμοποιούμε. Ξεκινήσαμε και τη Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης, που είναι ένα παιχνίδι που κάθε ομάδα, όταν κάποιο παιδί τελειώνει ένα βιβλίο παίρνει πόντους

1.  Τετράδιο Αντιγραφής: Βρίσκουμε στο λεξικό και γράφουμε τους ορισμούς των λέξεων: δάσκαλος, δαχτυλίδι, διόδια, χιόνι, αρκούδα
  2. Ορθογραφία: μαθαίνουμε να γράφουμε τις παραπάνω 4 λέξεις.
  3.  Βιβλίο μαθητή: άσκηση 2 στη σελίδα 26.

Μαθηματικά

Στα Μαθηματικά κάναμε την προπαίδεια του 2 και του 4. Μπορούμε να κάνουμε μία επανάληψη στην προπαίδεια του 2 και να πούμε μερικές φορές την προπαίδεια του 4 μαζί με τα παιδιά.

1. Βιβλιο μαθητή: ασκήσεις 2 και 3 στη σελίδα 69.