Unit 2: Captain Cook

Unit two: Captain Cook - Lesson 1: The magic map

Lesson 1: The magic map!

Fact File:

Σε αυτή την ενότητα θα δούμε και κάποια στοιχεία για τον Captain James Cook, o οποίος ήταν ιστορικό πρόσωπο!

Επάγγελμα: explorer (εξερευνητής)

Γεννήθηκε: 27 October 1728 in England
Πέθανε: 14 February 1779 at the Hawaiian Islands

Με μια ομάδα επιστημόνων, ταξίδεψε σε τρεις μεγάλες αποστολές, σε πάρα πολλά μέρη της γης (για παράδειγμα στην Αυστραλία, την Κίνα και την Χαβάη) και ανακάλυψαν πολλές περιοχές, φυτά και ζώα σε όλο τον κόσμο!

Στο μάθημά μας θα τον ακολουθήσουμε σε κάποιες χώρες και θα μάθουμε για κάποιες ανακαλύψεις του!

Πηγή: Ducksters, Wikipedia

Πρώτη στάση: η Αυστραλία! Στα χνάρια του Captain Cook!

Α. Αφού πάμε στο μάθημα (πατάμε παραπάνω για να ανοίξουμε τα διαδραστικά βιβλία στο φωτόδεντρο), ακούσουμε και διαβάσουμε το μάθημα, επιστρέφουμε, παρακολουθούμε το βίντεο παρακάτω και βάζουμε στη σειρά τις εικόνες παρακάτω!

B. Λεξιλόγιο (Vocabulary)! Παρακαλώ διαβάστε, ακούστε και μεταφέρετε στο τετράδιο σας το νέο λεξιλόγιο του μαθήματος!

It’s a treasure hunt map! - είναι χάρτης για κυνήγι θησαυρού!

parrot - παπαγάλος

Smarty - Σμάρτυ (Εξυπνούλης)

One Eye - Μονόφθαλμος (με ένα μάτι!)

I can’t read the map! - Δεν μπορώ να διαβάσω τον χάρτη!

Can you help me? - Mπορείς να με βοηθήσεις;

I want to sleep! - θέλω να κοιμηθώ!

One Tooth - Μονοδόντης (με ένα δόντι!)

I want to eat! - θέλω να φάω!

Of course, I can! - Φυσικά μπορώ!

There’s a message. - Υπάρχει ένα μήνυμα.

read - διαβάζω

find - βρίσκω

want - θέλω

koalas - κοάλα

kangaroos - καγκουρό

live - ζω

Australia - Αυστραλία

Let’s sail there! - Ας πλεύσουμε εκεί! (να ανοίξουμε πανιά)

hook - γάντζος

C. Australia!

• Στον παραπάνω παγκόσμιο χάρτη βλέπουμε πού βρίσκεται η Αυστραλία! Βρίσκεται κάτω δεξιά! Επίσης μπορείτε να παρατηρήσετε πού ζουν πολλά ζώα σε όλον τον κόσμο!
  • Παρακάτω θα πάμε να δούμε την Αυστραλία και την Τασμανία (το νησάκι κάτω από την Αυστραλία) με τον θρυλικό ΤΑΖ!

Διάσημοι πολιτισμοί, μέρη και ζώα της Αυστραλίας:

• Το Uluru: ένας "βράχος" στο κέντρο σχεδόν της Αυστραλίας!
  • Το koala: μαρσιποφόρο φυτοφάγο ζώο!
  • To kangaroo: μαρσιποφόρο μακρόποδο ζώο!
  • Tasmanian devil: σαρκοφάγο μαρσιποφόρο που ζει στο νησί της Τασμανίας νότια της Αυστραλίας. Είναι η έμπνευση του γνωστού μας ΤΑΖ!

• Sydney Opera House, το κτίριο της όπερας στην πόλη Sidney
  • crocodile: στην Αυστραλία ζουν και κροκόδειλοι που κολυμπούν σε αλμυρά νερά και πολύ γρήγορα!
  • Aboriginal Australians: Οι "ντόπιοι" και παλιότεροι κάτοικοι της Αυστραλίας και των νησιών της!

D. Κρυπτόλεξο: Πάμε να βρούμε τις παραπάνω λέξεις οριζόντια και κάθετα, διαγώνια και ανάποδα! (βαθμός δυσκολίας: δύσκολο)

E. Τέλος, επειδή το παραπάνω κρυπτόλεξο ήταν πραγματικά δύσκολο, πάμε να μάθουμε λίγα περισσότερα πράγματα για τα παραπάνω αξιοθέατα! Πατάμε πάνω στα ερωτηματικά και μαθαίνουμε πολλά πράγματα για την Αυστραλία!

Τα ηχητικά αρχεία προέρχονται από το WordReference και το GoogleTranslate!

Για τους χάρτες πατήστε επάνω. Για τις πληροφορίες της άσκησης C, WIKIPEDIA

6 Comments on “Unit 2: Captain Cook

1. Ωραίο μάθημα

Άγγελε πόσο χαίρομαι που μαθαίνω ότι ασχολείστε κι ότι σας αρέσει! 🙂 ετοιμαζόμαστε και για παρακάτω λοιπόν 🙂 Ελπίζω να περνάς καλά 🙂

2. Διασκεδαστικό μάθημα!!!! Ευχαριστούμε πολύ!!

εγώ σε ευχαριστώ αγαπημένη Μαρία Ελένη! 🙂

3. Ωραίο μάθημα!
    Τρελένομαι!

Επαμεινώνδα χαίρομαι που σου άρεσε! Σε ποιο σχολείο είσαι;

• Στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Βόνιτσας!

Τέλεια Επαμεινώντα! Καλή αρχή και στην τάξη σας!

4. ΚΑΡΑΜΠΑΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ

Τα παιχνίδια σας είναι πολύ ωραία!! Δεν υπάρχει κάποιο που δεν έχω παιξει!!😃😃😃😃 Τρελένομαι!!!!!!!!!!!!!!!!