Unit 5: The animal school – Revision & grammar

Α. Grammar Corner! Η γωνιά της γραμματικής! Στα Αγγλικά έχουμε πέντε φωνήεντα: το -a-, -e-, -i-, -o- και το -u- (όταν αυτό ακούγεται ως -α- θυμηθείτε το πρώτο μέρος του βιβλίου μας στο γράμμα U, u. Όταν ακούγεται ως -γιου- όμως, όπως στις λέξεις unit, unicorn και άλλες, τότε το αντιμετωπίζουμε ως σύμφωνο!).

Επίσης στα αγλλικά (όπως και στα ελληνικά), έχουμε δύο άρθρα: το οριστικό (the = ο, η, το) και το αόριστο (a, an = ένας, μία, ένα). Για να χρησιμοποιήσω σωστά το a, an πρέπει να παρατηρήσω από τι γράμμα ξεκινά η λέξη μετά το άρθρο μου. Αν η λέξη ξεκινά από τα παραπάνω φωνήεντα τότε βάζω an, αλλά αν ξεκινά από οποιοδήποτε άλλο γράμμα (σύμφωνα) τότε βάζω a. Πάμε να εξασκηθούμε με τις δύο παρακάτω δραστηριότητες:

B.Ας δούμε άλλα δύο φύλλα εργασίας!

C. H ορθογραφία του μαθήματος:

D. Πάμε να ξεφυλλίσουμε τώρα το διαδραστικό βιβλιαράκι της επανάληψης του κεφαλαίου (unit):

Ε. Τέλος, από το blog atheo.gr μπορείτε αν θέλετε να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις: θυμηθείτε, επιλέξτε (select) την απάντηση κάθε φορά και πατήστε submit (υποβολή) και continue (συνέχεια)!

2 Comments on “Unit 5: The animal school – Revision & grammar