Unit 1: lesson 2 – internet friends

Unit 1 - Internet Friends Around Europe: Lesson 2 - Internet Friends

A. Σε αυτό το μάθημα θα μιλήσουμε για εθνικότητες! Countries & Nationalities. Ανοίξτε και ακούστε παρακάτω εθνικότητες από διάφορες χώρες:

Β. Vocabulary! Διαβάζουμε, μαθαίνουμε, γράφουμε στο τετράδιο μας και χρησιμοποιούμε σε δικές μας προτάσεις το λεξιλόγιο:

different - διαφορετικός, ή, ό

chat - κουβεντιάζω

pupil - μαθητής (δημοτικού)

primary school - δημοτικό σχολείο

How about you? - και εσύ;

student - μαθητής, μαθήτρια (γυμνασίου, κολεγίου, λυκείου, φοιτητής)

Middle school - σχολείο για παιδιά 9-13 ετών (Μεγάλη Βρετανία)

sound - ακούγεται...

difficult - δύσκολο

actually - για την ακρίβεια, στην πραγματικότητα

I don't mind - δεν με πειράζει (δεν με νοιάζει)

spend - ξοδεύω, περνάω τον χρόνο μου

mean - εννοώ, σημαίνει

expert - ειδικός

hear - ακούω

get together - βρισκόμαστε μαζί

tomorrow - αύριο

then - τότε (ύστερα, μετά)

C. Let's see some more nationalities:

Countries Nationalities

Albanian - Αλβανός, αλβανικός

Italian - Ιταλός, ιταλικός

Greek (Hellenic) - Έλληνας, ελληνικός

D. Grammat! Επαναλαμβάνουμε τους κανόνες του Present Simple (APPENDIX: Discover Grammar - Unit 1, p. 153) και επαναλαμβάνουμε τις παρακάτω ασκήσεις. Σε περίπτωση που δεν μπορούμε να γράψουμε εδώ, συμπληρώνουμε τις απαντήσεις στο τετράδιο και στη συνέχεια πατάμε ΕΛΕΓΧΟ και μετά ΛΥΣΗ για να δούμε τι καταφέραμε (κι αν δεν καταφέρνουμε να βρούμε την απόστροφο στο πληκτρολόγιο ΔΕΝ πειράζει! δεν το μετράει για λάθος η άσκηση)! Καλή διασκέδαση:

Ε. Writing time! Tέλος πάμε να γράψουμε ένα μικρό κείμενο για τις καθημερινές μας ασχολίες! Θυμηθείτε την σχολική καθημερινότητά μας και πάμε να δούμε τι κάναμε το πρωί (in the morning), το απόγευμα (in the afternoon) και το βραδάκι (in the evening)! Διαβάστε προσεκτικά το παράδειγμα του Richard from Ireland (Θα το διαβάσουμε στην τάξη):

A Day In My Life

My name is Richard. I am 12 years old next month. I get up at 7:30 every morning. I eat my breakfast. Then watch some tv. Then I go to school.

At school we learn Maths, Irish, English, History, Geography and Religion. School starts at 9:15 and finishes at 2:45. In school, we have one teacher who teaches all subjects.

When I get home from school I do my homework. I play football with my friends. I like to read "Harry Potter". In my spare time I play my Playstation two.

Before I go to bed I watch tv. I like to watch programs such as "Father Ted", "Only Fools and Horses", and footballs matches. At ten I go to bed.