Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Ζω καλύτερα-Ευ ζην 1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων:“Ο μαγικός κόσμος της τάξης μας”

Σκοπός του προγράμματος είναι η πρόληψη και η αντιμετώπιση των προβλημάτων συμπεριφοράς στο σχολικό περιβάλλον καθώς και η προαγωγή της ψυχοκοινωνικής ,συναισθηματικής  ανάπτυξης και προσαρμογής των μαθητών/τριών, μέσω της ανάπτυξης της αίσθησης της κοινότητας. Χαρακτηριστικά της κοινότητας είναι ότι τα μέλη της νοιάζονται και στηρίζουν το ένα το άλλο, συμμετέχουν ενεργά στις δραστηριότητες και στις αποφάσεις της, ταυτίζονται με την ομάδα, αισθάνονται ότι ανήκουν σε αυτήν και έχουν κοινές αξίες και στόχους. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στο σχολικό κλίμα και στην ποιότητα των διαπροσωπικών σχέσεων που ένα κομμάτι τους  αποτελεί και η αναγνώριση- έκφραση των συναισθημάτων.

Μάθηση και συναίσθημα είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Το περιβάλλον μίας σχολικής αίθουσας και τα συναισθήματα  των μαθητών παίζουν σημαντικό ρόλο στη μαθησιακή ικανότητα.

Κλίμα είναι η ατμόσφαιρα, η συναισθηματική διάθεση, στο πλαίσιο της οποίας
διαδραματίζεται η αλληλεπίδραση – συγκροτείται από συμπεριφορές,
συναισθήματα, σχέσεις, αξίες.

Θετικό  είναι να μπαίνω στην τάξη με θετική διάθεση («Χαίρομαι που θα είμαι μαζί σας,  θέλω να κάνουμε σπουδαία πράγματα μαζί, θέλω να είμαι συνεπής, και θα ήθελα και από εσάς το ίδιο….») Επίσης  θετικό είναι να ενθαρρύνω  τις επιθυμητές συμπεριφορές με θετική γλώσσα (καλύτερα προσπάθησε να λύσεις την άσκηση μόνος σου», παρά «μην αντιγράφεις»)επίσης η σωστή χρήση επαίνου, να είναι συγκρατημένος και συγκεκριμένος(με φυσικό τρόπο, αναφορά σε συγκεκριμένες δραστηριότητες).

Μέσα από τα μάτια του άλλου...2ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων[Θεματική Ενότητα: Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση κ' Ευθύνη(Εθελοντισμός, Διαμεσολάβηση)]

Ενσυναίσθηση είναι η ικανότητα να αισθανθούμε και να αντιληφθούμε τα συναισθήματα των άλλων αλλά και να κατανοούμε τον τρόπο σκέψης τους. Έρευνες έχουν δείξει ότι οι άνθρωποι με υψηλή ενσυναίσθηση  είναι πιο γενναιόδωροι και ενδιαφέρονται περισσότερο για την ευημερία των άλλων. Επίσης, διατηρούν καλύτερες και πιο ευτυχισμένες σχέσεις. Η ενσυναίσθηση μπορεί επίσης να βελτιώσει τις ηγετικές ικανότητες και να διευκολύνει την αποτελεσματική επικοινωνία.