Ορισμός Πληροφοριακού Συστήματος

Στην πιο γενική του έννοια, ένα σύστημα είναι ένα σύνολο συνιστωσών που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους για να επιτύχουν κάποιο σκοπό.
Ένας οργανισμός ή επιχείρηση μπορεί να θεωρηθεί ότι αποτελεί ένα σύστημα. Κάθε σύστημα υπάρχει, γιατί έχει ένα σκοπό. Για να επιτύχει τους σκοπούς τους, το σύστημα αλληλεπιδρά με το περιβάλλον του, δηλαδή με κάθε οντότητα που βρίσκεται έξω από τα όριά του.

Μια επιχείρηση μπορεί να θεωρηθεί και αυτή ως ένα σύστημα. Το σύστημα αυτό αποτελείται από κάποια συστατικά μέρη, όπως: πωλήσεις, παραγωγή, λογιστήριο, προσωπικό, μάρκετινγκ κλπ.
Οι επιχειρήσεις/οργανισμοί μπορούν να είναι διαφοροποιημένοι σε ενότητες με συγκεκριμένους σκοπούς για να υπηρετούν συγκεκριμένες δραστηριότητες μέσα σε μια εργασιακή ενότητα. Σε γενικές γραμμές, μπορεί κανείς να διακρίνει τρία επίπεδα οργανωτικής δομής:

• Το ανώτερο
  • Το μεσαίο
  • Το κατώτατο.

Οι ανήκοντες στο πρώτο σχεδιάζουν στρατηγικές και λαμβάνουν αποφάσεις. Στο δεύτερο αφορά τα μεσαία διοικητικά στελέχη που αναλαμβάνουν να εφαρμόσουν τις στρατηγικές της και των αποφάσεων της διοίκησης της επιχείρησης/οργανισμού. Στο ίδιο επίπεδο εντάσσονται και οι δημιουργοί γνώσης όπως π.χ. ερευνητές κ.ά. Τέλος το τρίτο επίπεδο περιλαμβάνει το κατώτατο διοικητικό προσωπικό και τους εργαζόμενους στην παραγωγή η την παροχή υπηρεσιών ανάλογα με το αντικείμενο ενασχόλησης της επιχείρησης/οργανισμού.

Η τμηματοποίηση είναι ο τρόπος με τον οποίο εργασία και άτομα ομαδοποιούνται στην εκτέλεση των οργανωτικών δραστηριοτήτων. Υπάρχουν τρεις κύριες μορφές τμηματοποίησης:

• Λειτουργίας
  • Τοποθεσίας
  • Προϊόντος/υπηρεσίας

Οι σύγχρονες επιχειρήσεις/οργανισμοί στηρίζονται πλέον σε μεγάλο βαθμό στις τεχνολογίες πληροφορικής και επικοινωνιών και σε εξελιγμένα πληροφοριακά συστήματα, για να είναι ανταγωνιστικές και να προσφέρουν στην εγχώρια και διεθνή αγορά τα προϊόντα και τις
υπηρεσίες τους. Η δομή των πληροφοριακών συστημάτων μιας επιχείρησης/οργανισμού μπορεί να βασίζεται σε κάποια ή σε συνδυασμό κάποιων από τις μορφές τμηματοποίησης που περιγράφηκαν προηγουμένως.

Ένα Πληροφοριακό Σύστημα είναι ένα ανοικτό σύστημα που αποτελείται από υλικό, λογισμικό, ανθρώπους και διαδικασίες και το οποίο μέσα στα πλαίσια λειτουργίας ενός οργανισμού ή επιχείρησης (επιχειρησιακό σύστημα) έχει ως σκοπό την παραλαβή δεδομένων από διάφορες πηγές και τη μετατροπή αυτών σε πληροφορίες με βάση συγκεκριμένες προδιαγραφές που καθορίζουν οι αναλυτές, προκειμένου να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις των χρηστών του ΠΣ.

Σχετικά

Το ιστολόγιο αυτό δημιουργήθηκε για την παρουσίαση πληροφοριών σχετικά με τα Πληροφοριακά Συστήματα σε Επιχειρήσεις και Οργανισμούς.

Το παρόν υλικό έχει σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές των ΕΠΑΛ, αλλά και όποιους άλλους ενδιαφερόμενους με το αντικείμενο των Πληροφοριακών Συστημάτων, να αναπτύξουν αναλυτική και συνθετική σκέψη, να αποκτήσουν ικανότητες μεθοδολογικού χαρακτήρα, βασικές γνώσεις στα Πληροφοριακά Συστήματα και τις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες επιχειρήσεων/οργανισμών καθώς και δεξιότητες στη χρήση σχετικών εφαρμογών και εργαλείων λογισμικού.
Αποκτώντας το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο, οι μαθητές θα συνεργασθούν ομαδικά προκειμένου να υλοποιήσουν στην πράξη ποικίλες δραστηριότητες, που προτείνονται, κάνοντας χρήση σύγχρονων μεθοδολογιών, μοντέλων και εργαλείων για την ανάλυση, σχεδίαση, υλοποίηση και αξιολόγηση διάφορων Πληροφοριακών Συστημάτων καθώς και ποικίλων εφαρμογών ηλεκτρονικών/διαδικτυακών υπηρεσιών για επιχειρήσεις και οργανισμούς.

Τη δημιουργία αυτού του ιστολογίου ανέλαβε η εκπαιδευτικός Συκά Μαρία, ΠΕ86.