Χρήση των Υπολογιστών

Σε όλη τη διάρκεια του ευρωπαϊκού προγράμματος είτε είμασταν στο σχολείο είτε στο σπίτι χρησιμοποιήσαμε τους υπολογιστές και διάφορα εργαλεία web2.0 tools, ώστε να ολοκληρώνουμε κάθε φορά τις δραστηριότητες.

Μάθαμε πολλά νέα εργαλεία, εργαστήκαμε ομαδικά και ατομικά και διασκεδάσμαε την όλη διαδικασία.

Γράφοντας την ιστορία μυστηρίου . . .

Αν και βρισκόμασταν σε διαδικτυακά μαθήματα μέσω Webex, βρίσκαμε τον χρόνο να ασχοληθούμε και να γράψουμε τα κομμάτια της ιστορίας μυστηρίου για το etwinning πρόγραμμά μας, "SuperHeroes will save Europe"

Όταν έφτανε η σειρά μας να ασχοληθούμε με την ιστορία "μυστηρίου", με διαμοιρασμό οθόνης διαβάζαμε τα κομμάτια που έγραφαν τα παιδιά από τα συνεργαζόμενα σχολεία, με τη βοήθεια της κυρίας μας για τις λέξεις που μας δυσκόλευαν. Έπειτα κάνοντας καταιγισμό ιδεών κάθε φορά,  καταγράφαμε όλες τις ιδέες. Στο τέλος, συνθέταμε το κομμάτι της ιστορίας που μας αντιστοιχούσε για να το μοιραστούμε με τους συνεργάτες μας.

Mystery hunt game

Μια από τις τελευταίες δραστηριότητες του προγράμματος. Έχοντας οργανώσει όλα τα επιμέρους στάδια του παιχνιδιού σε συνεργασία με τα παιδιά από τις συνεργαζόμενες χώρες, παίξαμε και διασκεδάσαμε!

Οι βεβαιώσεις συμμετοχής μας στο πρόγραμμα “Superheroes will save Europe”

Μετά από μια δύσκολη χρονιά, που πλησιάζει στο τέλος της

ολοκληρώσαμε τις δραστηριότητες του etwinning προγράμματός μας

και παραλάβαμε τα Πιστοποιητικά συμμετοχής!

Είμαστε πολύ χαρούμενοι και χαρούμενες!

Αξιολόγηση του προγράμματος “Super Heroes will save Europe”

Αγαπητοί μας γονείς,

σε κανονικές συνθήκες θα σας υποδεχόμασταν στην τάξη μας και θα σας παρουσιάζαμε οι ίδιοι/ίδιες όσα κάναμε στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος. Τώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι σας παρουσιάσουμε όλες τις δραστηριότητες μέσω της πλατφόρμας Webex.

Σας προσκαλούμε λοιπόν την Τρίτη 22 Ιουνίου, στην διαδικτυακή μας τάξη για να σας δείξουμε όσα κάναμε στη διάρκεια της χρονιάς.

Θα σας παρακαλούσαμε μετά να ανοίξετε τον παρακάτω σύνδεσμο και να απαντήσετε στις ερωτήσεις. Θα χρειαστείτε μόνο 10 λεπτά, αλλά θα μας κάνετε ιδιαίτερα χαρούμενους!

Ερωτηματολόγιο

Τα παιδιά του Στ2

και η δασκάλα της τάξης

Περιγραφή της άγνωστης λίμνης μας

Εξαιτίας των περιορισμών του κορονοϊού δεν μπορέσαμε να επισκεφτούμε τη λίμνη στο Ωραιόκαστρο, έναν μικρό παράδεισο πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης μας. Παρόλα αυτά ετοιμάσαμε ένα βίντεο με φωτογραφίες και την περιγραφή του, για να ξεναγήσουμε τα συνεργαζόμενα σχολεία σε αυτόν τον χώρο.

Ελπίζουμε να σας αρέσει! Εμείς ευχόμαστε να μπορέσουμε να επισκεφτούμε σύντομα από κοντά αυτόν τον όμορφο τόπο.

Η λίμνη μας

Αξιολογώντας το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning ” A Journey through the water”

Ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα που υλοποιήσαμε καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς έφτασε στο τέλος του. Ασχοληθήκαμε με πολλές δραστηριότητες αναφορικά με το νερό. Ήταν όλες πολύ ενδιαφέρουσες!

Μας άρεσε που είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε με παιδιά από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες και ιδιαίτερα με μια ομάδα παιδιών από την Ιταλία. Διαβάσαμε τους μύθους που γράψαμε και τα δύο σχολεία για το νερό και συζητήσαμε για διάφορα θέματα που μας ενδιέφεραν.

Όλες οι δραστηριότητες ήταν πολύ ενδιαφέρουσες, αλλά πιο ξεχωριστή ήταν η "βουτιά" που κάναμε στον βυθό της λίμνης Κόμο. Μια ευκαιρία που δεν την έχουν όλοι!

Ευχαριστούμε τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς τους για την υπέροχη συνεργασία!

Ο πύργος της Βαβέλ

Μετά τον κατακλυσμό του Νώε, οι απόγονοι του πολλαπλασιάστηκαν γρήγορα με την ευλογία του Θεού. Ζούσαν αρμονικά και μιλούσαν όλοι την ίδια γλώσσα. Όταν εγκαταστάθηκαν στην Μεσοποταμία, μετά τον κατακλυσμό, αποφάσισαν να χτίσουν μια πόλη κι έναν πύργο ψηλό που θα έφτανε στον ουρανό, ώστε  να αποκτήσουν φήμη και δύναμη όμοια με του Θεού.

Ο Θεός όμως εξαιτίας αυτής της βλασφημίας τους, τους έφερε σύγχυση στη γλώσσα τους ώστε να μην μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, με αποτέλεσμα να μην ολοκληρωθεί ποτέ ούτε η πόλη ούτε κι ο πύργος τους. Ο πύργος εγκαταλείφθηκε και σιγά σιγά κατέρρευσε και η πόλη ερήμωσε. Οι άνθρωποι που ζούσαν εκεί διασκορπίστηκαν σε όλη τη Γη, μιλώντας διαφορετικές γλώσσες και δημιουργώντας διαφορετικά έθνη.

Ανδρέας Παπαγεωργίου

Ο κόλπος του Μεξικού

Το ρεύμα του κόλπου, με τη βόρεια προέκταση του, είναι ένα ισχυρό και θερμό ρεύμα, του ατλαντικού Ωκεανού, που δημιουργείται στον κόλπο του Μεξικό. Βγαίνει στον ωκεανό από τα στενά της Φλόριντα και ακολουθεί τις ακτές των Ηνωμένων Πολιτειών και της νέας Γης πριν διασχίσει τον Ατλαντικό ωκεανό. Το ρεύμα του κόλπου επηρεάζει το κλίμα της Ανατολικής ακτής των ΗΠΑ, του Καναδά και της Δυτικής Ευρώπης. Επίσης, επηρεάζει το κλίμα της Ιρλανδίας και της Νορβηγίας. Σε αυτόν δημιουργούνται πλούσια σε υγρασία σύννεφα, που δίνουν σημαντικές βροχές στη βορειοδυτική Ευρώπη.

Ο Ατλαντικός Ωκεανός δημιουργεί αυτό που ονομάζουμε ωκεάνιο κλίμα. Τα νερά αυτού του κόλπου είναι 10-12⁰C θερμότερα από τα νερά του Ατλαντικού ωκεανού.

Δήμητρα Κεπελέκη & Στέλιος - Κυριάκος Γιοβανούδης

Εργασία που εκπονήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Γεωγραφίας

Τα e-books μας

Στα πλαίσια των etwinning προγραμμάτων στα οποία συμμετέχουμε γράψαμε "μύθους" της πόλης μας και μύθους που σχετίζονται με το νερό και εικονογραφήσαμε τα βιβλία μας.

(1) Από το πρόγραμμα: Mysterious NSSs Super Heroes will save Europe

e-book Thessaloniki 1