Φύλλα εργασίας για τον κειμενογράφο, τονισμός λέξεων και σωστό σίγμα

Το παρακάτω ποίημα έχασε τα τονισμένα του γράμματα! Παρατηρήστε προσεκτικά πώς εισάγουμε ένα τονισμένο φωνήεν. Στη συνέχεια προσπαθήστε να συμπληρώσετε τα κενά με το σωστό φωνήεν μαζί με τον τόνο που λείπει!

Από το δεύτερο ποίημα λείπουν τα σίγμα (Σ, σ και ς)! Συμπληρώστε τα κενά μόνο με το σωστό σίγμα αφού πρώτα θυμηθείτε που βρίσκεται το καθένα πάνω στο πληκτρολόγιο.

Εξοικείωση με τις λειτουργίες του ποντικιού

Παρακολουθήστε τις περιπέτειες της Μαγικής Γραμμούλας, σε συνδυασμό με τα γράμματα που διδαχθήκατε στο μάθημα της Γλώσσας.

Μπορείτε στη συνέχεια να κάνετε τις δικές σας ζωγραφιές!

Παιχνίδια και βίντεο για τις συσκευές του υπολογιστή

Φτιάξε το παζλ για τις συσκευές του υπολογιστή

Δείτε τις παρακάτω κάρτες για να μάθετε περισσότερα για τις συσκευές του υπολογιστή

Τοποθέτησε τις εικόνες των συσκευών στο σωστό όνομα συσκευής. Πάτα το play για να παίξεις

Βίντεο- Oι συσκευές του υπολογιστή

Δημιουργώ με τον Κειμενογράφο

Παρουσίαση για το πληκτρολόγιο

Κάντε κλικ εδώ

Δραστηριότητες, Ασκήσεις και Παιχνίδια

• Ασκήσεις Πληκτρολογίου για αρχάριους ΕΔΩ
  • Δραστηριότητα Ερωτήσεις για την Β' δημοτικού ΕΔΩ
  • Δραστηριότητα πληκτρολόγηση B' Δημοτικού (κεφαλαία και πεζά ΕΔΩ)
  • Χειροτεχνία για το πληκτρολόγιο ΕΔΩ

Ασφαλής παρουσία στο Διαδίκτυο

• Τα άτομα που γνωρίζετε στο Διαδίκτυο δεν είναι πάντοτε αυτά που ισχυρίζονται ότι είναι. Μπορεί να σας λένε ψέματα για να κερδίσουν την εμπιστοσύνη σας.
  • Μην δίνετε ποτέ τα προσωπικά σας στοιχεία, ούτε να αποκαλύπτετε σε άλλους χρήστες του Διαδικτύου πληροφορίες που αφορούν τους φίλους σας, την οικογένειά σας ή το σχολείο σας.
  • Μην αποκαλύπτετε τους κωδικούς πρόσβασης (password) που χρησιμοποιείτε.
  • Μην επιχειρείτε συναλλαγές μέσω του Διαδικτύου για την αγορά προϊόντων και μην δίνετε στοιχεία που αφορούν πιστωτικές κάρτες.
  • Να είστε επιφυλακτικός/ή ως προς την αποδοχή όσων διαβάζετε στο Διαδίκτυο ή αυτών που σας λένε οι άλλοι χρήστες του, πριν το υποβάλετε στην κρίση σας.
  • Συζητήστε με τους δασκάλους σας, τους γονείς σας και με πρόσωπα που εμπιστεύεστε για τις δραστηριότητες σας στο Διαδίκτυο, ιδιαίτερα αν αντιμετωπίσετε οτιδήποτε περίεργο ή ασυνήθιστο.
  • Να έχετε πάντα υπόψη σας ότι τα προϊόντα της πνευματικής δημιουργίας (μουσική, λογοτεχνία, κινηματογράφος, video κτλ.) προστατεύονται από τους νόμους και η διανομή τους μέσω του Διαδικτύου είναι παράνομη πράξη.
  • Το ίδιο παράνομη πράξη θεωρείται και η διακίνηση προγραμμάτων υπολογιστών (Software), εκτός και αν ανήκουν στην κατηγορία του Ελεύθερου Λογισμικού (Open source software).
  • Μην ανοίγετε μηνύματα e-mail και επισυναπτόμενα αρχεία από άγνωστους αποστολείς με περίεργα θέματα (subject) ή χωρίς θέμα. Είναι πολύ πιθανό να περιέχουν ιούς και να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στον υπολογιστή σας.
  • Μην χρησιμοποιείτε άκριτα οποιοδήποτε πρόγραμμα βρίσκετε στο Διαδίκτυο. Δεν είναι όλα τα προγράμματα ασφαλή, ακόμα και αν εμφανίζονται ως παιχνίδια.

Οδηγίες καλής χρήσης του Διαδικτύου

• Τα μηνύματα Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου και οι πληροφορίες που αποστέλλετε με οποιοδήποτε τρόπο σε άλλους χρήστες του Διαδικτύου δεν πρέπει:
    • να σχετίζονται με παράνομες πράξεις
    • να έχουν υβριστικό χαρακτήρα ή διαφημιστική χροιά
    • να τους προσβάλλουν, αλλά να ακολουθούν τους νόμους, τα χρηστά ήθη και τα ήθη χρήσης του Διαδίκτυο
  • Μην διακινείτε δικτυακούς τόπους και γενικότερα πληροφορίες που:
    • προπαγανδίζουν την επιθετική συμπεριφορά, το μίσος και το ρατσισμό
    • προωθούν τα ναρκωτικά, το αλκοόλ και τα τυχερά παιχνίδι
    • περιέχουν πορνογραφικό περιεχόμενο
    • αναφέρονται σε παραβιάσεις ασφάλειας διαφόρων συστημάτων
    • αφορούν στην παράνομη διανομή προγραμμάτων
    • περιέχουν οπτικοακουστικό υλικό - προϊόν πνευματικής δημιουργίας που προστατεύεται
    • αφορούν σε υλικό με διαφημιστικά banners
  • Ελέγχετε προσεκτικά το περιεχόμενο των μηνυμάτων σας για την απομάκρυνση ιών ή άλλων στοιχείων που μπορεί να βλάψουν άλλους χρήστες του Διαδικτύου.
  • Χρησιμοποιείτε υπολογιστή με λογισμικό προστασίας από τους ιούς (antivirus), το οποίο να είναι ενεργό και ανανεώνεται αυτόματα με τους νέους ιούς από τον κατασκευαστή του.

Λογισμικό Ζωγραφικής για παιδιά TuxPaint

Το Tux Paint είναι ένα βραβευμένο, ελεύθερο και ανοιχτού κώδικα λογισμικό ζωγραφικής για παιδιά ηλικίας 3 έως 12 ετών.

Συνδυάζει ένα εύχρηστο γραφικό περιβάλλον επικοινωνίας με τον χρήστη, διασκεδαστικά ηχητικά εφέ και μια μασκότ κινουμένων σχεδίων (τον πιγκουίνο Tux) που καθοδηγεί και ενθαρρύνει τα παιδιά κατά τη χρήση του προγράμματος.

Το Tux Paint είναι δωρεάν λογισμικό ανοιχτού κώδικα που διανέμεται υπό τους όρους της Γενικής Δημόσιας Άδειας GNU. Το έργο ξεκίνησε το 2002 από τον Bill Kendrick, ο οποίος συνεχίζει να το διατηρεί και να το βελτιώνει με τη βοήθεια πολλών εθελοντών.

Αναπτύσσεται από εθελοντές σε όλο τον κόσμο οι οποίοι εργάζονται σε αυτό από ενδιαφέρον, αγάπη και διάθεση συνεισφοράς, με την ελπίδα (όπως οι ίδιοι δηλώνουν) ότι οι χρήστες (γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές) θα το βρουν χρήσιμο, και με τη σειρά τους θα το μοιραστούν με τους φίλους και την οικογένειά τους.

Μπορείτε να κατεβάσετε το TuxPaint και να το εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας από ΕΔΩ