Ανδρέας Μιαούλης-Η ναυμαχία του Γέροντα

Εγώ ο Ανδρέας Μιαούλης γεννήθηκα  στις 20 Μαίου το 1769 στα Φύλλα της Ευβοίας.Το πραγματικό μου επίθετο είναι Βώκος ή Μπώκος.Ήμουν αγράμματος, εν τούτοις υπερείχα σε ευφυία και ναυτική τέχνη. Ασχολήθηκα με τις ναυτιλιακές επιχειρήσεις και το 1816 τις παρέδωσα  στον γιό μου Δημήτριο και ασχολήθηκα με το εμπόριο.Κατά την έναρξη της επανάστασης του 1821  υπέγραψα έγγραφο με το οποίο διέθετα τα πλοία μου αλλά και θα αναλάμβανα τις δαπάνες για τον Αγώνα.

Στην ναυμαχία του Γέροντα στις 29 Αυγούστου του 1824 βρισκόμουν σε κρίσιμη θέση καθώς τα πλοία μου απο την νηνεμία είχαν ακινητοποιηθεί.Ύστερα απο αψιμαχίες με τον εχθρό  κατάφερα να βγαλει τα πλοία μου  και με συνεχή  κανονιοβολισμό των Ελλήνων προκάλεσα σοβαρές ζημιές στον οθωμανικό στόλο.Έστειλα  πυρπολικά και πολλά οθωμανικά πλοία πυρπολήθηκαν.Τα πυρπολικά των Θεοχάρη και Βατικιώτη ανατίναξαν μια τυνησιακή φρεγάτα .Ο Οθωμανικός στόλος διασπάστηκε και  έτσι ο τουρκοαιγυπτιακός στόλος αποσύρθηκε απο την μεγάλη νίκη  των Ελλήνων μας.Απεβίωσα στις 11 Ιουνίου του 1835 στον Πειραιά.