ΚΥΨΕΛΗ 2

https://e-me.edu.gr/groups/6-3-68-7-2-76-5-34-3--2Αυτή η κυψέλη έχει ως θέμα την ζαχαροπλαστική, τη μαγειρική και τις συνταγές!

Δημιουργία Κυψέλης

Κάθε χρήστης της e-me μπορεί να δημιουργήσει Κυψέλες, δημόσιες και ιδιωτικές. Επιλέγοντας το κουμπί Νέα στο πάνω δεξιά μέρος της σελίδας εισόδου στις Κυψέλες, οδηγείστε στην οθόνη, όπου επεξηγούνται τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε τύπου Κυψέλης.

δημιουργία Κυψέλης

Δημιουργία Κυψέλης

Μετά την παραπάνω επιλογή, καλείστε να συμπληρώσετε τα απαραίτητα πεδία για την ολοκλήρωση της δημιουργίας της νέας σας Κυψέλης, όπως εικόνα Κυψέλης και φόντου, τίτλος, αναγνωριστικό, περιγραφή, ετικέτες και επιπρόσθετες ρυθμίσεις.

Σημείωση: Το αναγνωριστικό που θα επιλέξετε καλό είναι να είναι σύντομο και εύκολο στη γραφή καθώς χρησιμοποιείται από τις εφαρμογές Κυψέλης (π.χ. αποτελεί μέρος της διεύθυνσης URL του Ιστολογίου Κυψέλης).

επιλογές Κυψέλης

Επιλογές Κυψέλης

Ως Υπεύθυνοι της Κυψέλης μπορείτε ανά πάσα στιγμή να επεξεργαστείτε όλα τα παραπάνω στοιχεία -εκτός από το αναγνωριστικό- επιλέγοντας το εικονίδιο Επεξεργασίας στο πάνω δεξιά μέρος της αρχικής της σελίδας.

Μέλη Κυψέλης

Μετά τη δημιουργία Κυψέλης, μπορείτε να καλέσετε χρήστες της e-me για να συμμετάσχουν. Από την αρχική σελίδα της Κυψέλης, επιλέξτε το εικονίδιο Μέλη και μεταφερθείτε στην αντίστοιχη σελίδα. Ο Υπεύθυνος μπορεί:

• να προσκαλέσει χρήστες που είναι ήδη στις επαφές του,
  • χρήστες που συμμετέχουν ήδη σε άλλες Κυψέλες των οποίων είναι επίσης Υπεύθυνος,
  • να αναζητήσει και να προσκαλέσει κάποιον χρήστη της e-me (η αναζήτηση γίνεται στα πεδία όνομα χρήστη (username), όνομα και επώνυμο)
  • να προσκαλέσει μαθητές/τριες των τάξεων / τμημάτων στα οποία διδάσκει, αν πρόκειται για εκπαιδευτικό,
  • να προσκαλέσει συμμαθητές/τριες από την τάξη / τα τμήματα στα οποία φοιτά, αν πρόκειται για μαθητή/τρια

πρόσκληση μελών

Πρόσκληση μελών

Μόνο ο Υπεύθυνος της Κυψέλης μπορεί να διαχειριστεί τα μέλη της, δηλαδή να διαγράψει κάποιο μέλος, να απαντήσει (με αποδοχή ή απόρριψη) στις αιτήσεις συμμετοχής και να προσκαλέσει άλλους χρήστες της e-me. Τα υπόλοιπα μέλη της Κυψέλης έχουν δικαίωμα να δουν τη λίστα μελών, χωρίς να έχουν δικαιώματα για επιπλέον ενέργειες.

μέλη Κυψέλης

Μέλη Κυψέλης

Υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του Υπεύθυνου της Κυψέλης. Ο Υπεύθυνος της Κυψέλης μπορεί να αποστείλει σε κάποιο μέλος της Κυψέλης πρόσκληση να γίνει Υπεύθυνός της. Το μέλος μπορεί να αποδεχτεί ή να απορρίψει την πρόσκληση. Σε περίπτωση αποδοχής, το μέλος γίνεται πλέον Υπεύθυνος της Κυψέλης και ο προηγούμενος Υπεύθυνος μετατρέπεται σε απλό μέλος της Κυψέλης, χάνοντας τα δικαιώματα διαχείρισης της Κυψέλης και του περιεχομένου που έχει δημιουργηθεί από τον ίδιο στις εγκατεστημένες εφαρμογές Κυψέλης.

ΜΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΥΨΕΛΗ

Πατώντας το λινκ θα δείτε την δική μου κυψέλη! εδώ https://e-me.edu.gr/groups/4-7-6-5-0-3-9-8-43-2- αυτή είναι μια κυψέλη με πειράματα τέλεια και μαθαίνουμε νέα πειράματα!