Στις μέρες μας ο ρατσισμός είναι έντονος στους ενήλικες, στα παιδιά  αλλά και στο χώρο του σχολείου. Οι προκαταλήψεις και οι αντιλήψεις της σύγχρονης κοινωνίας πολλές φορές τοποθετούν στο περιθώριο τα παιδιά που είναι διαφορετικά σε σχέση με την γλώσσα, τα ήθη, τα έθιμα, τη θρησκεία, την κοινωνική και οικονομική κατάσταση αλλά και τις μαθησιακές επιδόσεις. Τα παιδιά αυτά πέφτουν θύματα σχολικού εκφοβισμού και σε πολλές περιπτώσεις ο ρατσισμός προς αυτά εκφράζεται με άσχημο τρόπο όπως με σωματική βία, λεκτική βία και απειλές. Έτσι προκαλείτε άγχος και το αίσθημα της κατωτερότητας.

Επομένως ο σχολικός ρατσισμός πρέπει να εξαφανιστεί γιατί δημιουργεί ψυχολογικά προβλήματα, ανασφάλεια και έτσι τα παιδιά χάνουν την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθησή τους. ‘Αρα με την εξάλειψη του ρατσισμού στο σχολείο όλα τα παιδιά θα γινούν πιο κοινωνικά και θα τους είναι ευχάριστη η καθημερινότητα στο σχολείο χωρίς να προβληματίζονται για τα αν θα είναι αποδεκτά από του υπολοίπους μαθητές. Όλα αυτά θα έχουν θετική επίπτωση τόσο στην πρόοδό τους όσο και στο καλό κλίμα στον χώρο του σχολείου