ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

ΣΧΕΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 1

• Πατήστε πάνω στον παρακάτω σύνδεσμο (κόκκινα γράμματα) και παρατηρήστε πολύ προσεκτικά την εικόνα. Έπειτα απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις με "ολοκληρωμένες" προτάσεις:
  1. Τι είδους εικόνα είναι και ποιο είναι το θέμα της;
  2. Τι κατά τη γνώμη σας απεικονίζει ο εικονογράφος σ΄ αυτήν; Να θυμάστε κατά την απάντησή σας το λόγο για τον οποίο σχεδιάστηκε (για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου).

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 2

• Πατήστε στον σύνδεσμο που ακολουθεί για να διαβάσετε προσεκτικά το μήνυμα της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα. Έπειτα απαντήστε ολοκληρωμένα στις παρακάτω ερωτήσεις:
  1. Ποια χώρα είναι υπεύθυνη φέτος για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου;
  2. Σύμφωνα με το κείμενο, με τι μοιάζει ένας συγγραφέας ή ένας ποιητής;
  3. Πώς ένιωσε το αγόρι όταν ξαναπήρε βιβλίο στα χέρια του μετά από πολύ καιρό;
  4. Με τι παρομοιάζονται στο κείμενο οι λέξεις των ποιημάτων και των ιστοριών;
  5. Τι τίτλο θα έδινες εσύ στο κείμενο αυτό;
  6. Βρες στο αυθεντικό κείμενο του μηνύματος (στο κάτω μέρος της σελίδας) τον πραγματικό του τίτλο.
  7. Από ποια λόγια του μηνύματος εμπνεύστηκε ο εικονογράφος για να φτιάξει την αφίσα;

Μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 3

• Δείτε την ταινία The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore  και ανακαλύψτε την αξία του βιβλίου. Κέρδισε το όσκαρ καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους. Απολαύστε την!!!

Έπειτα γράψτε μία παράγραφο όπου θα εξηγείτε γιατί είναι καλό να διαβάζουμε βιβλία.

ΘΥΜΑΜΑΙ πώς γράφουμε μία παράγραφο με επιχειρήματα:

1. Ξεκινώ γράφοντας τη γνώμη μου (συνήθως χρησιμοποιούμε τα λόγια του θέματος).
  2. Στη συνέχεια γράφω 2-3 επιχειρήματα (δηλαδή το γιατί πιστεύω ότι τα βιβλία είναι ωφέλιμα).
  3. Κλείνω την παράγραφό μου γράφοντας πάλι τη γνώμη μου αλλά με διαφορετικά λόγια αυτή τη φορά.

Σημείωση 1: Έχουμε ξαναγράψει παράγραφο με επιχειρήματα, μπορείτε να τη συμβουλευτείτε.

Σημείωση 2: Για βοηθητικές λέξεις μελετήστε το σχεδιάγραμμα με το σάντουιτς που έχετε στο τετράδιο γραπτού λόγου.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 4

• Φτιάξτε τη δική σας αφίσα για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Μπορείτε να την κολλήσετε σε χαρτόνι, να γράψετε το δικό σας σύνθημα και να διακοσμήσετε την εργασία σας όπως εσείς θέλετε (π.χ. να την κάνετε τρισδιάστατη). Ανυπομονώ να θαυμάσω τα έργα σας μόλις ανοίξουν τα σχολεία!

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 5

Ο Ύμνος του βιβλίου από τον Ευγένιο Τριβιζά » 9ο Δημοτικό Σχολείο ...

• Διάβασε φωναχτά το παραπάνω ποίημα. Γνωρίζεις ποιος το έγραψε; Είναι ο Ευγένιος Τριβιζάς. Ελάτε να τον γνωρίσουμε!

(Σημείωση: Θα κάνετε μόνο την εργασία που αναλογεί στο όνομά σας, όχι όλες. Μπορείτε να συνεννοηθείτε με το ζευγάρι σας τηλεφωνικά και να μοιράσετε τη δουλειά. Μπορείτε να τις γράψετε σε χαρτί έτσι ώστε αργότερα να τις συνθέσουμε και να κάνουμε ένα αφιέρωμα στον Τριβιζά και τη Φρουτοπία του).

1. (Δήμητρα - Γιώργος Αλ.) Στον σύνδεσμο Ευγένιος Τριβιζάς  βρείτε και γράψτε τα πιο βασικά βιογραφικά στοιχεία του Ευγένιου Τριβιζά (βρίσκονται στην αρχή). Αν έχετε τη δυνατότητα εκτυπώστε μια μικρή φωτογραφία του.
  2. ( Βασιλεία - Βάσω) Αντιγράψτε το παραπάνω ποίημα - Εικονογραφήστε το.
  3. (Ραφαήλ - Νικόλας) Στον σύνδεσμο Ευγένιος Τριβιζάς βρείτε και γράψτε 5 έργα του Τριβιζά που έχετε διαβάσει.
  4. Στον σύνδεσμο Φρουτοπία

(Κώστας - Γιώργος Ζ.) βρείτε και γράψτε ποια είναι η πλοκή της Φρουτοπίας.

(Βαγγέλης - Βασιλική) βρείτε και γράψτε ποιοι είναι οι ήρωες της Φρουτοπίας (από τον 1ο έως τον 6ο).

(Γιώργος Καρ. - Αναστάσης) βρείτε και γράψτε ποιοι είναι οι ήρωες της Φρουτοπίας (από τον 7ο έως τον 12ο).

(Μαρία - Βάγια) βρείτε και γράψτε ποιοι είναι οι ήρωες της Φρουτοπίας (από τον 13ο έως τον 18ο).

(Νίκος - Μιχαέλα) βρείτε και γράψτε ποιοι είναι οι ήρωες της Φρουτοπίας (από τον 19ο έως τον 24ο).

(Βασίλης - Χρήστος) βρείτε και γράψτε ποιοι είναι οι ήρωες της Φρουτοπίας (από τον 25ο έως τον 30ο).

(Δημήτρης - Σταύρος) βρείτε και γράψτε ποιοι είναι οι ήρωες της Φρουτοπίας (από τον 31ο έως τον 36ο).

(Κατερίνα - Ραφαηλία) βρείτε και γράψτε ποια είναι η Φρουτοπία (δείτε στα γεωγραφικά και ιστορικά στοιχεία).

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 6

• Διαβάστε τα τεύχη 1 - 3 του κόμικ Φρουτοπία       ΕΔΩ
  • Διαβάστε τα τεύχη 4 - 6 του κόμικ Φρουτοπία       ΕΔΩ
  • Απολαύστε όλα τα επεισόδια της Φρουτοπίας στον παρακάτω σύνδεσμο. Είναι από τις καλύτερες παιδικές παραγωγές της ελληνικής τηλεόρασης.

Φρουτοπία - παιδική εκπομπή