Τα κορδόνια σου λύθηκαν!!!

Καλημέρα σας, καλή Πρωταπριλιά!

Κάθε χρόνο την 1η Απριλίου αναβιώνει το έθιμο με τα αθώα ψέματα. Πρόκειται για μία παιγνιώδη συνήθεια των ανθρώπων, με παγκόσμια διάσταση. Το έθιμο έλκει την καταγωγή του από τη Δύση και οι ρίζες του ανιχνεύονται στους αρχαίους Κέλτες, οι οποίοι συνήθισαν την Πρωταπριλιά που καλυτέρευε ο καιρός να βγαίνουν για ψάρεμα. Τις περισσότερες φορές γύριζαν με άδεια χέρια, αλλά οι ψεύτικες ιστορίες τους για μεγάλα ψάρια έδιναν κι έπαιρναν.

Πηγή: https://www.sansimera.gr/articles/431

Δραστηριότητα 1η

Για να δούμε πόσο καλά προετοιμασμένοι είστε σήμερα για την ορθογραφία σας; Πιέστε εδώ για να οδηγηθείτε σε μία άσκηση για την ορθογραφία των λέξεων που μάθαμε χθες.

Δραστηριότητα δεύτερη.

Διαβάστε την παρακάτω αστεία ιστορία (πιέστε πάνω στο εικονίδιο με το βελάκι για να την ακούσετε ταυτόχρονα).

Πρωταπριλιά.[h5p id="77"]

Τα παιδιά είναι μαζεμένα στην αυλή και συζητάνε:

• Ο παππούς μου όταν ήταν νέος ήταν αστροναύτης, είπε ο Φώτης.
  • Εμένα, η γιαγιά μου σκότωσε στο κυνήγι έναν θαλάσσιο ελέφαντα με το τηγάνι της, είπε ο Χαράλαμπος.
  • Παιδιά,  τι κάνετε εδώ; Ρώτησε ο Διευθυντής του σχολείου.
  • Κάνουμε διαγωνισμό, ποιος θα πει το μεγαλύτερο ψέμα, είπαν μαζί με ένα στόμα όλα τα κορίτσια.
  • Ντροπή σας!  Στην ηλικία σας, δεν έλεγα ποτέ ψέματα, είπε ο κ.Διευθυντής.
  • Εντάξει παιδιά, τελείωσε ο διαγωνισμός! Είπε η δασκάλα της Πρώτης τάξης. Ο κύριος Διευθυντής νίκησε!!!

Αντιγραφή και ανάγνωση θα έχουμε από το παραπάνω κείμενο μέχρι εκεί που λέει Χαραλάμπος. Ορθογραφία θα έχουμε τις λέξεις: αστροναύτης, κυνηγός, τηγάνι και σχολείο. Όσα παιδιά θέλουν εκτός από την αντιγραφή μπορούν να κάνουν προτάσεις στο πρόχειρο τετράδιο με τις λέξεις που έχουμε για ορθογραφία.

Πιέστε αυτόν τον σύνδεσμο για: Επανάληψη για τα γένη των ονομάτων

Δραστηριότητα τρίτη Μαθηματικά

Θυμόμαστε ότι έχουμε μάθει ως τώρα για τις δεκάδες και τις μονάδες.

10  Μονάδες = 1  Δεκάδα

Η εικόνα είναι από το ιστολόγιο kathemeraproti.blogspot.com που έχει δυστυχώς καταργηθεί.

Δεκαοχτώ

5 Δ + 9 Μ = 59   πενήντα εννέα

1 Δ + 6 Μ = 16  δεκαέξι

2 Δ + 4 Μ = 24 είκοσι τέσσερα

Αναγνωρίστε και εσείς με τη βοήθεια της μαμάς ή του μπαμπά (άντε καλά, του παππού που επιμένει) τους παρακάτω συνδυασμούς.

Χρωματίστε και μερικά δικά σας σε ένα τετράδιο και στείλτε μου φωτογραφία.