Κεφάλαιο 30ο – Η γεωγραφική κατανομή του πληθυσμού της Ελλάδας

Δραστηριότητες Επέκτασης:

• Αν έχεις όρεξη για παιχνίδι   κάνε κλικ εδώ!!
  • Κάνοντας    κλικ εδώ    μπορείς να δεις έναν χάρτη στον οποίο παρουσιάζεται η πυκνότητα του πληθυσμού ανά νομό, σύμφωνα με την απογραφή του 2011. Όσο πιο σκούρο κόκκινο χρώμα βλέπεις τόσο πιο πυκνοκατοικημένη είναι η περιοχή!  Πρόσεξε το χρώμα στον νομό Αττικής!!
  • Αν θέλεις διάβασε και αυτό!

37 σχόλια για “Κεφάλαιο 30ο – Η γεωγραφική κατανομή του πληθυσμού της Ελλάδας

1. Όπως μάθαμε, οι περιοχές της χώρας μας δεν κατοικούνται με ομοιόμορφο τρόπο. Μερικές περιοχές είναι ιδιαίτερα πυκνοκατοικημένες (π.χ. Αττική), ενώ άλλες έχουν λίγους κατοίκους σε σχέση με την έκτασή τους (π.χ. Ήπειρος).
    Γράψε έναν παράγοντα που πιστεύεις πως επηρεάζει την κατανομή του πληθυσμού.

2. Πολλοί πηγαίνουν να κατοικήσουν σε μεγάλες πόλεις γιατι θέλουν τα παιδία τους να έχουν καλύτερη εκπαίδευση.Επίσης υπάρχουν περισσότερα αθλήματα να επιλέξουν τα παιδιά.

3. Στις ορεινές περιοχές παρατηρούνται συχνά βροχοπτώσεις και χιονοπτώσεις, οπότε
    οι άνθρωποι προτιμούν να ζουν στις πεδινές περιοχές όπου βρίσκουν δουλειά, εκπαίδευση και πολλά άλλα τα οποία κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη.

4. Πιστευω πως ένας παραγοντας είναι ότι στις ορεινες περιοχες δεν ζει πολλοίς κόσμος διότι εκεί έχει λιγότερα επαγγέλματα και δεν υπάρχουν πολλα σχολεία νοσοκομεία κ.α.

5. Οι πόλεις μαζεύουν πιο πολύ κόσμο γιατί εκεί οι άνθρωποι μπορούν να βρουν ευκολότερα δουλειά και να έχουν περισσότερες επιλογές για εκπαίδευση και ψυχαγωγία.

6. Ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες που επηρεάζουν την κατανομή του πληθυσμού είναι ο οικονομικός παράγοντας. Οι άνθρωποι επιλέγουν συνήθως να ζουν σε μεγάλες πόλεις όπως την Αθήνα, διότι εκεί είναι πιο εύκολο να βρουν δουλειά.

7. Ένας παράγοντας είναι ότι στην πόλη βρίσκεις εργασία άλλος παράγοντας είναι ότι μπορούν να κατασκευαστούν δρόμοι, νοσοκομεία, σχολεία κ.α.