Η οριστική απομάκρυνση της περσικής επίθεσης (συνέχεια)

1. Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΣΗΣ

(σχολικό βιβλίο σελ. 61-62)

Η ναυμαχία της Σαλαμίνας

• Ο Ξέρξης αφού πέρασε τις Θερμοπύλες πήγε στην Αθήνα, η οποία ήταν έρημη καθώς οι περισσότεροι πολίτες είχαν φύγει.
  • Ο στόλος των Ελλήνων έφυγε από το Αρτεμίσιο και πήγε στο στενό της Σαλαμίνας για να αντιμετωπίσει τον στόλο των Περσών, όπως είχε προτείνει ο στρατηγός των Αθηναίων Θεμιστοκλής.
  • Λόγω του στενού χώρου οι Πέρσες δεν μπορούσαν να παρατάξουν όλες τις δυνάμεις τους, με αποτέλεσμα στη σύγκρουση που ακολούθησε να νικήσουν τα πλοία των Ελλήνων που κινήθηκαν με ορμή κατά των Περσών.
  • Μετά την ήττα στη ναυμαχία αυτή ο Ξέρξης έφυγε από την Ελλάδα αφήνοντας πίσω τον Μαρδόνιο μαζί με μεγάλη στρατιωτική δύναμη για να συνεχίσει τον αγώνα αυτό.

Η μάχη των Πλαταιών

• Ο Μαρδόνιος πήγε προς τη Θεσσαλία για να περάσει τον χειμώνα. Παράλληλα, προσπαθούσε με διάφορους τρόπους να πείσει τους Αθηναίους να πάνε με το μέρος του.
  • Οι Αθηναίοι συνέχισαν να αρνούνται με αποτέλεσμα ο Μαρδόνιος το καλοκαίρι του 479 π.Χ. να εισβάλει ξανά στην Αθήνα βρίσκοντας όμως μια έρημη πόλη.
  • Μετά πήγε στις Πλαταιές.
  • 479 π.Χ.: μάχη των Πλαταιών. Ο στρατός των Ελλήνων με αρχηγό τον Σπαρτιάτη βασιλιά Παυσανία νίκησε ολοκληρωτικά τους Πέρσες.

Η ναυμαχία της Μυκάλης

• Παράλληλα με τη μάχη των Πλαταιών ο άλλος βασιλιάς της Σπάρτης Λεωτυχίδης λέγεται πως νίκησε ό,τι είχε απομείνει από τον περσικό στόλο στα ανοικτά της Μυκάλης.
  • Πλέον η σύγκρουση Περσών και Ελλήνων είχε τελειώσει.

Συνέπειες

1. Σταμάτησε η πολιτική των Περσών να επεκτείνουν τα εδάφη τους.
  2. Πολλές ελληνικές πόλεις της Μικράς Ασίας έγιναν και πάλι ελεύθερες.
  3. Τονώθηκε η αυτοπεποίθηση των Ελλήνων από τις νίκες που σημείωσαν.
  4. Οι Έλληνες ασχολήθηκαν πλέον με έργα ειρήνης και προόδευσαν σε πολλούς τομείς.

1. Να διαβάσετε τις σελίδες 61- 62 του σχολικού βιβλίου.
  2. Ποιες ήταν οι συνέπειες των συγκρούσεων Ελλήνων και Περσών;
  3. Να λύσετε το κρυπτόλεξο.