Ο ελληνισμός από τα μέσα του 18ου αι. έως τις αρχές του 19ου αι. (συνέχεια)

Ο ελληνισμός από τα μέσα του 18ου αι. έως τις αρχές του 19ου αι.

(σχολικό βιβλίο σελ. 24- 25)

Κινήματα εναντίον της Οθωμανικής κυριαρχίας

• Αρχές 18ου αιώνα: οι Έλληνες ζήτησαν τη βοήθεια της Ρωσίας για την αντιμετώπιση των Τούρκων καθώς οι Ρώσοι είχαν κοινά συμφέροντα με τους Έλληνες και την ίδια θρησκεία.
  • 1770: οι Ρώσοι υποκίνησαν την ελληνική επανάσταση που έγινε με κέντρο την Πελοπόννησο. Όμως οι Έλληνες δεν ήταν πολλοί και τα ρωσικά πλοία με επικεφαλής τους αδερφούς Ορλόφ δεν ήταν πολλά. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η επανάσταση, που έμεινε γνωστή ως τα Ορλοφικά, να καταπνιγεί.
  • Παρόμοια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Λάμπρου Κατσώνη που είχε αποσταλεί από τη Ρωσία να ξεσηκώσει τους Έλληνες που κατοικούσαν στα νησιά του Αιγαίου.
  • 1803: οι κάτοικοι του Σουλίου μετά τη σύγκρουσή τους με τον Αλή Πασά των Ιωαννίνων αναγκάστηκαν να φύγουν από την περιοχή.

Νεοελληνικός Διαφωτισμός

• Ξεκινώντας από τις παροικίες ο ελληνισμός γνώρισε τις ιδέες του Διαφωτισμού, οι οποίες μέσω των εμπόρων και των Ελλήνων που ταξίδευαν στην Ευρώπη διαδόθηκαν και στον ελλαδικό χώρο.
  • Δημιουργήθηκε έτσι η ιδέα ότι με τη λογική οι άνθρωποι μπορούν να κατανοήσουν τον κόσμο αλλά και να τον αλλάξουν. Έτσι η ελευθερία θα μπορούσε να επιτευχθεί μέσω της εκπαίδευσης.
  • Νεοελληνικός Διαφωτισμός: ήταν ένα κίνημα που επιδιώκοντας να διαδοθούν οι ιδέες του Διαφωτισμού μεταξύ των Ελλήνων, είχε ως στόχο να προετοιμαστεί ιδεολογικά ο αγώνας για την ελευθερία.
  • Οι Έλληνες που υποστήριζαν τον Διαφωτισμό θαύμαζαν τον πολιτισμό των αρχαίων Ελλήνων και τον συνέδεαν με την ελευθερία. Πίστευαν μάλιστα ότι η εκπαίδευση έπρεπε να γίνεται στη λαϊκή γλώσσα.
  • Αυτή η αντίληψη όμως δεν γινόταν αποδεκτή από όλους τους Έλληνες. Οι Έλληνες συντηρητικοί λόγιοι πίστευαν ότι η εκπαίδευση έπρεπε να γίνεται στην αρχαΐζουσα γλώσσα και μέσα από τα κείμενα της Εκκλησίας ο λαός θα ερχόταν σε επαφή με την θρησκευτική του κυρίως παράδοση.
  • Από τους Έλληνες λόγιους υποστηρικτές των ιδεών του Διαφωτισμού ήταν ο Ρήγας Βελεστινλής και ο Αδαμάντιος Κοραής. Άλλοι αξιοσημείωτοι διαφωτιστές ήταν ο Ιώσηπος Μοισιόδακας, ο Δημήτριος Καταρτζής, ο Κωνσταντίνος Κούμας και ο Θεόφιλος Καΐρης.

1. Να διαβάσετε τις σελίδες 24- 25 του σχολικού βιβλίου.
  2. Ποια κινήματα έγιναν κατά της Οθωμανικής κυριαρχίας;