Κυψέλη Ομίλου Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας στα Γερμανικά

Ο Όμιλος Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας στα Γερμανικά λειτούργησε το σχολικό έτος 2021-2022 με την υποστήριξη των μαθητών με ασύγχρονο τρόπο μέσω της Κυψέλης e-me. Η επικοινωνία με τους μαθητές εκτός σχολείου πραγματοποιήθηκε μέσω του Τοίχου της e-me. Το παρόν ιστολόγιο θα χρησιμοποιηθεί για τη δημοσίευση εκ των υστέρων όσων αναρτήσεων στον Τοίχο της e-me αποτελούν πρωτότυπο υλικό που παρήχθη στο πλαίσιο του ομίλου και συμβάλλουν στην αποτίμηση του ομίλου.

Willkommen in der AG-KPg A-Niveau

Καλώς ήρθατε στον διαδικτυακό χώρο που θα έχουμε, καθώς θα προετοιμάζεστε για τις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας - Α' Επίπεδο.

Στο αρχείο της Κυψέλης μας θα βρείτε:

• τα παλιά θέματα εξετάσεων
  • ένα δείγμα εξέτασης (Modelltest)
  • χρήσιμες στρατηγικές για την αντιμετώπιση των επιμέρους ενοτήτων της εξέτασης
  • τις προδιαγραφές των εξετάσεων και τον τρόπο βαθμολόγησης και τέλος
  • ένα ηλεκτρονικό βιβλίο με θέματα προετοιμασίας.

Μπορείτε να κατεβάσετε αυτά τα αρχεία στον υπολογιστή σας.

Επίσης ένας βασικός κόμβος για την προετοιμασία σας θα είναι το ηλεκτρονικό σχολείο του ΚΠγ: Σχολείο ΚΠΓ

Εκεί μπορούν και οι γονείς σας να βρουν χρήσιμες πληροφορίες για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας.

Εύχομαι καλή αρχή!