“Αυτοβιογραφία”

Ελισάβετ Μουτζάν- Μαρτινέγκου

«Αυτοβιογραφία»

(σχολικό βιβλίο σελ. 50- 52)

• Το κείμενο είναι μια εξομολόγηση της συγγραφέα.
  • Μέσα από την αφήγηση της ιστορίας της βλέπουμε κάποιες αντιλήψεις της εποχής της σχετικά με τη θέση της γυναίκας μέσα στην κοινωνία, τη μόρφωση και την ελευθερία.
  • Η συγγραφέας πιστεύει ότι είναι ανάγκη να ελευθερωθεί η Ελλάδα για να αναπτυχθούν τα γράμματα και οι τέχνες.
  • Η συγγραφέας αισθάνεται το σπίτι της ως φυλακή.

Τεχνική

• Στο κείμενο αυτό συγγραφέας, αφηγητής και ηρωίδα είναι ένα πρόσωπο.
  • Η συγγραφέας εξομολογείται σε πρώτο ενικό πρόσωπο τα γεγονότα που έζησε.
  • Γράφοντας αυτό το έργο η συγγραφέας αισθάνεται ότι δημιουργεί και αυτό την ικανοποιεί ψυχικά.
  • Φοβάται για το αν θα σωθεί το έργο της και θέλει να επικοινωνήσει μέσω αυτού με άτομα που θα την κατανοήσουν.

Σχόλια

• Ξέρει την σημασία της ελευθερίας και με αφορμή την Ελληνική Επανάσταση εκφράζει τις σκέψεις της.
  • Θεωρεί πολύ σημαντική την ελευθερία για την πνευματική ανάπτυξη των λαών.
  • Έπειτα όμως καταλαβαίνει πως δεν μπορεί να πραγματοποιήσει τις επιθυμίες της καθώς είναι γυναίκα.
  • Ακόμη φοβάται τον γάμο και τον θεωρεί ένα άλλο είδος σκλαβιάς αφού μόλις παντρευτεί θα είναι υποταγμένη στον σύζυγό της.
  • Μέχρι τώρα είναι υποταγμένη στους άντρες της οικογένειάς της, οι οποίοι αντιδρούν στις επιθυμίες της και δεν την αφήνουν να πάει σε μοναστήρι.
  • Φοβάται ότι θα μείνει κλεισμένη στο σπίτι μέχρι τον θάνατό της. Στο σπίτι δεν μπορεί να δημιουργήσει και έτσι αισθάνεται πως χάνει τη ζωτικότητά της.
  • Βρίσκεται σε απόγνωση καθώς αυτό που τη φοβίζει περισσότερο είναι πως δεν θα καταφέρει να δει το έργο της να αποκτά αξία.

1. Να διαβάσετε το κείμενο στις σελίδες 50-52 του σχολικού βιβλίου.
  2. Γιατί δεν μπορεί να πραγματοποιήσει τις επιθυμίες της η αφηγήτρια;