Ραψωδία α 361-497

• Υπόθεση: η Πηνελόπη κατεβαίνει στην αίθουσα που ήταν όλοι συγκεντρωμένοι και άκουγαν το τραγούδι του Φήμιου. Τότε η Πηνελόπη ζήτησε από τον Φήμιο να τους τραγουδήσει άλλα τραγούδια γιατί αυτό την πληγώνει πολύ. Αμέσως παίρνει τον λόγο ο Τηλέμαχος λέγοντάς της πως η θεοί φταίνε για τα βάσανα των ανθρώπων και όχι ο αοιδός που τους τραγουδά. Έτσι της ζητά να αποχωρήσει και να πάει στην κάμαρή της ενώ δηλώνει πως ο σημαντικότερος λόγος μέσα στο παλάτι είναι ο δικός του γιατί αυτός είναι τώρα κυβερνήτης εκεί. Κατάπληκτη η Πηνελόπη αποχωρεί και όταν έφτασε στο δωμάτιό της άρχισε να θρηνεί για τον Οδυσσέα μέχρι που η Αθηνά της έστειλε έναν γλυκό ύπνο. Η εμφάνιση όμως της Πηνελόπης τάραξε τους μνηστήρες που ήθελαν να πλαγιάσουν μαζί της. Τότε πήρε τον λόγο ο Τηλέμαχος και τους ζήτησε να συνεχίσουν το δείπνο τους ακούγοντας τον αοιδό, αλλά αύριο θα καλέσει συνέλευση και θα ζητήσει να φύγουν οριστικά από το παλάτι και να σταματήσουν να σπαταλούν την περιουσία του έτσι ατιμώρητα. Αν αρνηθούν να φύγουν θα ζητήσει την τιμωρία τους από τον Δία. Ο Αντίνοος απαντά στον Τηλέμαχο σχετικά με το κληρονομικό αξίωμα της βασιλείας. Ο Τηλέμαχος του λέει ότι είναι κι άλλοι πολλοί Αχαιοί που θα μπορούσαν να βασιλεύσουν στο νησί. Μετά πήρε τον λόγο ο Ευρύμαχος και αφού μίλησε για τους θεούς και τη βασιλεία καθώς και για την περιουσία του Τηλέμαχου, ήθελε να μάθει ορισμένα πράγματα για τον ξένο. Εκείνος του είπε ότι ήταν ο Μέντης, ένας πατρικός φίλος, αν και είχε αναγνωρίσει την θεά. Μετά αποσύρθηκαν όλοι για να ξεκουραστούν.
  • Στίχοι 361- 400: υπάρχει η αντίληψη ότι ο άντρας είναι ο κύριος του σπιτιού και αυτός που αποφασίζει για όλα.
  • Στίχοι 387- 388: φαίνεται η αντίληψη ότι οι θεοί είναι υπαίτιοι για τα βάσανα των ανθρώπων.
  • Στίχοι 417- 422: η συμπεριφορά των μνηστήρων είναι ανάρμοστη, άνανδρη και κατακρίνεται.
  • Στίχοι 423- 424: προοικονομία σχετικά με την τιμωρία των μνηστήρων που θα δούμε στη συνέχεια μέσα στο παλάτι του Οδυσσέα. Η τιμωρία αυτή προέρχεται από τους θεούς οι οποίοι οργίζονται με τους ανθρώπους που είναι αλαζόνες.
  • Στίχοι 430- 431, 434- 437: βλέπουμε την αντίληψη που υπήρχε για τη βασιλεία ως κληρονομικό αξίωμα.
  • Στίχοι 434, 446- 447: ο Δίας είναι αυτός που χαρίζει το αξίωμα της βασιλείας.
  • Στίχοι 438- 441: η παρακμή της βασιλείας.

Χαρακτηρισμοί

• Πηνελόπη: είναι αρχοντική, επιβλητική, ευαίσθητη, σεμνή, σοβαρή, ευγενική, μεγαλοπρεπής και αγαπά τον Οδυσσέα.
  • Τηλέμαχος: είναι θαρραλέος, αποφασιστικός, ψύχραιμος, σοβαρός, συνετός.
  • Μνηστήρες: δεν αισθάνονται καμία ντροπή για όλα αυτά που κάνουν, είναι ασεβείς, αλαζόνες και υβριστές.
  • Αντίνοος: είναι ηγέτης και αλαζόνας.
  • Ευρύμαχος: είναι ύπουλος, προβληματισμένος, ταραγμένος και ειρωνικός.

1. Να διαβάσετε το κείμενο σελ. 39-42 του σχολικού βιβλίου.
  2. Τι νομίζετε ότι θα απαντούσε ο Φήμιος στην Πηνελόπη, αν δεν προλάβαινε να απαντήσει ο Τηλέμαχος; (ερώτηση 1 σελ. 43 σχολικού βιβλίου)
  3. Πώς ήταν ο Τηλέμαχος και πώς παρουσιάζεται τώρα;