Όμιλος Μαθηματικών Περιπλανήσεων – Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων Μαθηματικά σε συνδυασμό με την Τέχνη

Καλώς ήρθατε στον Όμιλο Μαθηματικών Περιπλανήσεων του 3ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Κομοτηνής, για το σχολικό έτος 2022-2023. Τα μαθήματα πραγματοποιούνται στην αίθουσα Μαθηματικών του σχολείου μας, η οποία έχει επιμεληθεί και διακοσμηθεί από τους καθηγητές Μαθηματικών του σχολείου μας.

Εδώ θα δείτε αναλυτικά το ημερολόγιο και τις δράσεις μας.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

• Καράουστας Ιορδάνης, ΠΕ03
  • Κυριακοπούλου Αθανασία, ΠΕ03

eTwinning

Ο Διεθνής Οργανισμός Υποστήριξης eTwinning (eTwinning National Support Organisation) έχει εγκρίνει το πρότζεκτ με τίτλο Math is Art που δημιουργήθηκε από το 3ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Κομοτηνής σε συνεργασία με το Λύκειο Başakşehir Anatolian Vocational and Technical High School, το οποίο βρίσκεται στην Κωνσταντινούπολη. Η επικοινωνία μεταξύ των μαθητών των διαφορετικών χωρών θα γίνεται στην αγγλική γλώσσα και διαδικτυακά.

Ενημερωθείτε σχετικά με το eTwinning.

Όποιος/όποια ενδιαφέρεται να συμμετέχει, να μας το δηλώσει την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2023 στην επόμενη συνάντησή μας.

Ζωγραφική Kandinsky

Αγαπητοί μαθητές/τριες του Ομίλου Μαθηματικών

Την Πέμπτη 26.1.23 θα πραγματοποιηθεί η επόμενη συνάντησή μας στην αίθουσα σχεδιαστηρίου (δίπλα από την αίθουσα προβολών).

Στη συνάντηση αυτή θα ζωγραφίσουμε με τέμπερες και πινέλα σε καμβάδες, οπότε να φορέστε κάτι πρόχειρο (ή καλύτερα να φέρετε ένα large μπλουζάκι να το φορέσετε πάνω από τα ρούχα σας, σαν ποδιά), γιατί μπορεί να λερωθείτε.

Σας περιμένουμε!