Πολιτιστικό πρόγραμμα για σημαντικές γυναικείες μορφές του μύθου και της αρχαίας τραγωδίας

Τη φετινή σχολική χρονιά το η θεατρική ομάδα του 4ου Γυμνασίου Κορίνθου ασχολήθηκε σε Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων στην κατηγορία Θεατρικό Εργαστήρι με τις ηρωίδες της αρχαίας τραγωδίας και ονομαστές προσωπικότητες της ιστορίας και της λογοτεχνίας που βίωσαν αντίστοιχα την τραγική μοίρα της γυναίκας στο διάβα των αιώνων, ως θύματα του πολέμου, της βίας, της εξουσίας αλλά και ως παραδείγματα αυτοθυσίας!

Πηνελόπη, Franklin Simmons (1903)

Πρωτοστατούν 10 γυναίκες του μύθου που ….κατεβαίνουν στον Άδη! Βαδίζουν στο θάνατο, είτε το σωματικό, με φρόνημα ανδρείο όπως η Ιφιγένεια, η Αντιγόνη και  η Άλκηστη, είτε στο θάνατο της ελευθερίας τους όπως η Ανδρομάχη, η Εκάβη, η Κασσάνδρα, είτε στον ψυχικό θάνατο, όταν το μίσος και η εκδίκηση τις πλημμυρίζουν, όπως η Μήδεια, η Ηλέκτρα και η Κλυταιμνήστρα. Αιώνια σύμβολα του διλήμματος και του δράματος αμέτρητων γυναικών στην ιστορία της ανθρωπότητας.